Sözcü'de yer alan göre, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerden binlerce kişinin göç ettiği Gaziantep'te kiralar 2-3 kat arttı. Kentte astronomik rakamlara bile ev bulmak imkânsız hale geldi.

Kiracılar, “Oğlum oturacak, evi satacağım” gibi gerekçelerle evlerinden çıkarılmak istenince binlerce tahliye davası açıldı.

Gaziantep'te yaşayan vatandaşların ev kiralarıyla mücadelesi binlerce Suriyelinin savaş nedeniyle kente gelmesiyle başladı.

Bu istenmeyen göç nedeniyle ev kiraları bir anda 2-3'e katlandı. Daha sonra ise tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep'te de ev kiraları ekonomik koşullar nedeniyle bir zam daha gördü.

Ortalama semtlerde kiralar 10 bin TL

6 Şubat depremi Gaziantep'te ev kiralarını bir kez daha katmerli zamla karşı karşıya bıraktı.

Sadece İslahiye ve Nurdağı'nda yıkım yaşanan Gaziantep kent merkezi bu kez de Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş'tan evsiz kalan binlerce depremzedenin akınına uğradı.

Bu nedenle de ev kiraları ortalama semtlerde 8-10 bin liraya, biraz daha yüksek gelirli insanların yaşadığı semtlerde ise 15- 20 bin lira olarak işlem görmeye başladı. Ancak, ev sayısı talebi karşılamayınca ev bulmak da artık neredeyse imkansız bir hal aldı.

Tahliye davaları başladı

Ev kiralarındaki bu astronomik artış ev sahipleriyle kiracıları da karşı karşıya getirdi. Evlerini daha yüksek bedelle kiraya vermek isteyen ev sahipleri evlerinde oturan kiracıları ya çok yüksek bedelle oturmaya zorlamaya baladı.

Buna direnen kiracılar ise, “Oğlum oturacak, evi satacağım” gibi gerekçelerle evlerinden çıkarılmak istenince binlerce tahliye davası açıldı.

Bir Kira Zam Cinayeti Daha! Bir Kira Zam Cinayeti Daha!

Bunun yanı sıra daha önce kiracılarından findeks notu isteyen ve polis olanları öncelikli tercih eden ev sahipleri şimdi de ya memur kiracı ya da memur kefil istemeye başladı. Sanayi kenti olan Gaziantep'te yaşayan işçiler ev sahiplerinin memur ısrarı yüzünden güç durumda kaldı.

Ruslar ve Ukraynalıların yeni gözdesi

Gayrimenkul Uzmanı Turgut Korkmaz, deprem öncesinde 4-5 bin liraya kiralanan evlerin, deprem sonrasında 10-12-15 bin liraya kiralandığını buna rağmen ev bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini kaydetti.

Ev sahiplerinin memur ya da memur kefilli kiracı istemelerinin de işin tuzu biberi olduğunu kaydeden Korkmaz, "Şu anda ise Antalya ve Mersin'deki astronomik yükselmeler nedeniyle Rus ve Ukraynalılar Gaziantep’e yöneldi.

Bu konudaki talepler giderek artıyor. Belediyeler ve TOKİ'nin hamleleri de sorunu çözmüyor. Serbest piyasanın özellikle bürokratik engelleri ortadan kaldırılıp hızlı bir yapılaşmanın önü açılmazsa bu sıkıntı daha da giderek büyüyecek" dedi.

Editör: Emlak Zirvesi