Hürriyet'te yer alan habere göre İçişleri Bakanlığı, Kimlik Bildirme Kanunu’nun uygulanması ile ilgili yönetmelikte değişikliğe gitti. 

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe “günübirlik kiralanan evler” tanımı da eklendi. Günübirlik kiralanan evler, “Konut olarak kullanılmak ya da konut olarak kullanılmak üzere kiraya verilmek yerine fiilen işyeri gibi işletilmek suretiyle, otel, motel, pansiyon, kamping, apart otel ve benzeri gibi temel ve ya yardımcı konaklama işletmesi ya da sosyal tesis statüsünde bulunmamakla beraber, saatlik, günlük, haftalık ve benzeri kısa süreli konaklama hizmeti sunulan, Ulusal Adres Veri Tabanında hizmetten faydalananlara ait kayıtlarda adresi yer almayan veya hizmetten faydalananlara ait herhangi bir abonelik kaydı bulunmayan yerleri” olarak tanımlandı. Değişiklikle söz konusu evlere her an ulaşılabilecek mahiyette ‘sorumlu işletici’ bulundurma zorunluluğu getirildi.

Anlık Bilgilendirme

Düzenlemeyle birlikte özel veya resmi her türlü konaklama tesisi ve işletme tüm kayıtlarını bilgisayarda günü gününe tutmak zorunda olacak.

Köy ve mahalle muhtarları sorumluluk bölgelerinde bulunan işyerleri tarafından elektronik ortamda yapılan bildirimleri talepleri halinde genel kolluk birimlerinden temin edecek.

Evden Çalışma Konut Fiyatlarını Fırlattı Evden Çalışma Konut Fiyatlarını Fırlattı

Bilgiler genel kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanarak mevcut bilgi, belge ve kayıtları anlık olarak bildirilecek. Veriler üzerinden yapılan tüm işlemler kayıt altına alınacak ve 5 yıl süre ile saklanacak.