Artan kiralar sonrası kiracılar Haziran ayı kira artış oranının ne kadar olacağını merak ediyor.

Haziran ayı kira artış oranı 3 Haziran tarihinde saat 10:00’da belli olacak.

Mayıs ayı enflasyon oranı 3 Haziran tarihinde saat 10:00’da açıklanacak.

Kiralar Mayıs Ayında Yüzde 35 Zamlandı

Mayıs ayı kira artış oranı belli olmuştu. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 69,97, aylık yüzde 7,25 artmıştı.

TÜFE’de (2003=100) 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 7,25, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 31,71, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 69,97 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 34,46 artış gerçekleşti.

Mevcut kira bedeli: 1.000 lira

Zam oranı: Yüzde 34,46

Zam bedeli: 344,6 lira

Zamlı kira bedeli: 1.344,6 lira

Kira Artışına Yasal Sınır

Ev ve işyeri kiralarında geçen yılın başına kadar taraflar aralarında farklı bir oran belirlememişse Üretici Fiyat Endeksi’ndeki (ÜFE) artışlar dikkate alınıyordu.

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle kira artışlarında uygulanabilecek en üst sınır TÜFE’ye (Tüketici Fiyatları Endeksi) bağlandı.

Yürürlükteki yasal düzenlemeye göre, kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın 12 aylık TÜFE ortalaması alınarak hesaplanıyor. Ev sahiplerinin bu oranın üzerinde zam yapmaları yasak.

Kira Anlaşmazlığı Nasıl Çözülür?

Ev sahiplerinin kiraya zam yapmadan önce, o ayın açıklanan zam oranını öğrenmesi ve yeni kira sözleşmesini buna göre hazırlaması gerekiyor.

Konut Satışları Hız Kesti! Konut Satışları Hız Kesti!

Eğer sınır aşılırsa, kiracı dava açabiliyor. Eğer kiracı, kendi isteğine göre bir bedel belirleyip mal sahibine ödeme yapıyorsa, mal sahibinin de aradaki farkı icra dairesi kanalıyla talep etme hakkına sahip oluyor.

Kira Ödenmezse Ne Yapılır?

Kiracı borcunu ödemezse, kiracıya önce noterden ödeme için ihtar gönderilip 30 gün süre verilmek zorundadır.

Bu süre geçtikten sonra hâlâ ödeme yoksa tahliye davası veya icra takibi yoluyla yapılacak olan takip neticesinde icra mahkemesinden tahliye talep edilebilir.