Gazete Oksijen'de yer alan habere göre, Kylie Jenner'dan Britney Spears'a, Jim Carrey'den Mark Wahlberg'e Hollywood yıldızları son dönemde Los Angeles'taki evlerini satışa çıkardı.

Emlak çılgınlığının nedeni ise 1 Nisan'dan itibaren uygulanacak malikane vergisi. ULA Yasası adlı vergi, 5 milyon dolardan daha değerli mülklerin satıcılarına yüzde 4'lük bir transfer vergisi zorunluluğu getiriyor.

Aynı yasa, 10 milyon dolardan yüksek satış yapılması durumunda yüzde 5,5 vergi ödenmesini zorunlu kılacak ve toplanan tüm para sosyal konutlarda kullanılacak.

Emlakçıların endişesi gerçek oldu

ULA Yasası kampanyacıları, verginin şehirdeki evsizliği azaltmanın yanı sıra düşük gelirli yaşlı yurttaşlara maddi destek sağlayacağını ve konut fiyatlarını daha uygun kılacağını belirtiyor.

Şehir, büyüyen evsizlik kriziyle mücadele etmek için bu satışlardan 1 milyar dolara kadar gelir kazanmayı hedefliyor. Ancak 2022'de yüzde 57 evet oyuyla kabul edilen yasa sonrası emlakçıların satış çılgınlığı uyarı haklı çıkmışa benziyor.

"Olmaması gereken anlaşmalar yapılıyor"

Yasa hakkında New York Times'a konuşan lüks emlak ajansı Official'dan Tyrone McKillen "1 Nisan'a kalmak istemeyenler nedeniyle ufak bir çılgınlık yaşanıyor, değer arayan alıcılar içinse pek çok fırsat var" dedi.

Başka bir emlak simsarı Josh Altman ise The Telegraph'a yaptığı açıklamada durumu "Hiç olmaması gereken anlaşmaların yapıldığını görüyorum" diyerek özetledi.

Dilan Çıtak Tatlıses Bodrum'daki Evini Depremzedelere Açtı! Dilan Çıtak Tatlıses Bodrum'daki Evini Depremzedelere Açtı!

Vergiden kaçmak için evinden vazgeçen yıldızlar

Yasala takılmak istemeyen isimler arasında Jim Carrey, Britney Spears ve Kylie Jenner öne çıkıyor. Jim Carrey'nin 1179 metrekarelik alana yapılı evi şubatta 29 milyon dolara satışı çıkarıldı.

Spears ise sadece 6 ay önce eşiyle birlikte Calabasas'ta satın aldığı 1082 metrekarelik evinden 12 milyon dolara vazgeçeceğini duyurdu.

8 milyon dolar indirimle sattı

Kylie Jenner ekimde partneri Travis Scott'la birlikte sahibi olduğu Beverly Hills'teki evlerini 33 milyon dolardan yüksek bir rakama satışa çıkardı.

Çift, 7 yatak odalı ve 10 banyolu mülkü, 2018'de 20,4 milyon dolara satın almıştı. Mark Wahlberg, Beverly Hills'teki 2833 metrekarelik malikanesini geçen nisanda, yasanın geçmesinden çok önce satışa çıkarmıştı. Fakat kasımda evin fiyatını 87,5 milyon dolardan 79,5 milyon dolara düşürdü ve nihayet bu şubatta bir alıcı buldu.

Editör: Emlak Zirvesi