Hong Kong'da yoksulluk ile mücadele eden binlerce kişi, genişliği tabut sayılabilecek alanlarda ayda 300 dolar kira ödeyerek kalıyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, Hong Kong'da binlerce insan 'tabut evler' olarak adlandırılan, aşırı dar zemin alana ve ortak banyoya sahip küçük evlerde yaşıyor.

Sadece birkaç metrelik bir alana sahip olan bu küçük bölmelerde, yaklaşık 60 cm genişliğe ve 170 cm uzunluğa sahip.

Bu zor şartlarda, çoğunlukla yoksulluk ile mücadele eden kişiler yaşıyor.

Lüks Konut Fiyatları Dubai'de Artacak, Londra'da Düşecek! Lüks Konut Fiyatları Dubai'de Artacak, Londra'da Düşecek!

Bir binada, 18 metrekarelik 'odacık' için ayda yaklaşık 300 dolar (5 bin 581 lira) ödeniyor.

Kiracılar, bu kontrplak kabinlerde televizyon, kitap ve kişisel eşyalarını koyabilecekleri birkaç raf bulundururken, banyolarını komşularıyla paylaşıyor.

2017 yılında Guardian muhabiri Benjamin Haas, Lucky House olarak bilinen bir binadaki tabut evlerden birinde bir hafta geçirdi.

Kaldığı hücre sadece 1,1 metrekareydi ve penceresi yoktu, bu yüzden günün hangi saatinde olduğunu söylemek imkansızdı.

Birçok insan başka seçenekleri olmadığı için tabut evlerdee yaşıyor. Bir kiracı, Haas'a, "Burası benim gerçek evim değil, karım ve kızımla paylaştığım bir dairem var. Ama burası çoğu tabut evden daha temiz ve herkes çok arkadaş canlısı" dedi.

Hükümet verilerine göre, 2020 yılında 200 binden fazla insan bu tabut evlerde' yaşamakta. Üç yıldır bir tabut evde yaşayan bir sakin 2019'da konu hakkında Sky News'e, "Kimse bizi umursamıyor. Unutulmuş durumdayız" dedi.