İkinci el konut satış adedi geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 45 arttı ve toplam satışların yüzde 72'sini oluşturdu.

2. çeyrek sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllık yüzde 182 değer artışı görüldü, yıllık değer artışı en yüksek iller ise İstanbul, Antalya ve Mersin oldu.

TÜGEM ve Endeksa iş birliği ile hazırlanan "İkinci El Konut Piyasası Raporu"na göre, 2022 yılı 2. çeyrek sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllık yüzde 182 artış yaşandı.

2. çeyrek sonu itibarı ile Türkiye'de ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 979 lira, ortalama amortisman süresi 17 yıl, ortalama pazarlama süresi 62 gün olurken, 2. çeyrek sonu itibarı ile yıllık değer artışı en yüksek olan iller İstanbul, Antalya ve Mersin oldu.

İkinci el konut satışı toplam satışların yüzde 72'sini oluşturdu

İkinci el konut satışı toplam satışların yüzde 72'sini, kredili konut satışları ise yüzde 25'ini oluştururken 2. çeyrekte 292 bin 321 adet ikinci el konut satışı gerçekleşti.

Deprem Korkusu Deniz Manzaralı Evleri Gölgede Bıraktı Deprem Korkusu Deniz Manzaralı Evleri Gölgede Bıraktı

Bu rakam ile ikinci el konut satışları bir önceki çeyreğe göre yüzde 30, geçen sene aynı döneme göre ise yüzde 45 artış göstermiş oldu. İkinci el konut satışı toplam konut satışlarının yüzde 72'sini oluşturdu.

2. çeyrekte, toplam konut satış adedi geçen sene aynı döneme göre yüzde 40 arttı

2022 yılının 2. çeyreğinde 406 bin 335 adet konut satışı gerçekleşti. Konut satış adedi bir önceki çeyreğe göre yüzde 27, geçen senenin aynı dönemine göre ise yüzde 40 artış göstermiş oldu.