Hürriyet'te yer alan habere göre, açıklanan kampanyanın sadece sıfır konutlar için olduğunu söyleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “İkinci el konutlarla ilgili vatandaşlarımıza imkân sağlayacak çalışmaları yapacağız” dedi.

İki bakanlığın ortak çalıştığı ‘Yeni Evim’ kampanyasının 81 ilde uygulanacağını ve 16 Ocak’ta başlayacağını hatırlatan Bakan Kurum, “İlk etapta 100 bin evi olmayan orta gelirli kardeşlerimizin ev sahibi olabilmesi için bu projeyi yürütüyoruz.

Hazine Maliye Bakanlığımızla da gerçekten titiz bir çalışma yaptık. Vatandaşlarımız uygun kredi oranları ve 15 yıl vade ile ev sahibi olabilecek.

Kredi tutarı 2 milyon liraya kadar olanlar yüzde 0.69, 2 ila 4 milyon arasındakiler yüzde 0.79, yine 4 ila 5 milyon arasında olanlar da yüzde 0.99 faiz oranlarından yararlanabilecek.

FİYAT ARTIŞINA MÜSAADE ETMEYİZ

Yüklenicilerimiz projeye yüzde 5 katkı sunarken, Hazine de ilk üç yıl taksitlere destek verecek. Hazine desteği ile 1 milyon liralık kredide ilk yıl taksitler 4 bin 400 liradan başlayacak” dedi.

Konut Satışları Durma Noktasına Geldi Konut Satışları Durma Noktasına Geldi

Kampanya sürecinde fiyat artışlarına hiçbir şekilde müsaade etmeyeceklerine dikkat çeken Bakan Murat Kurum, gelen talep doğrultusunda 100 bin konut sayısının artacağını ve bunun bir model olacağını dile getirdi. Kurum şöyle devam etti:

“Tüm dünyada sosyal konut anlayışı, sosyal devlet anlayışı rafa kaldırılmış. Biz ise Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde hemen hemen her alanda vatandaşımızla beraber olduk ve olmaya da devam edeceğiz.

Vatandaşımız müsterih olsun. Biz sahadayız, bir fiil vatandaşımızın yanındayız. Onların talepleri ihtiyaçları neyse her zaman o alanda olduk, olmaya da devam edeceğiz.”

Editör: Emlak Zirvesi