Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, ilan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar nedeniyle taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde alınan önlemlerin bir yenisi daha yürürlüğe 1 Kasım itibarıyla giriyor.

İlan sitelerinin tamamında kişiler kimliğini doğrulayarak, satılacak malın üzerinde veya yetkilisi olduğunu ispatlayarak satışını yapabilecek. Bu konudaki doğrulama işlemleri e-Devlet veya Web Tapu üzerinden yapılacak.

MANİPÜLASYONA SON

Ticaret Bakanlığı tarafından yönetmelikte yapılan değişiklikler sayesinde ilan sitelerinde kimliğini gizleyerek sahte hesaplar üzerinden ilan veren ve piyasa fiyatlarını artıran kişiler engellenecek.

Piyasanın çok üzerinde ve birden fazla ilan girerek piyasayı manipüle eden, bilgi kirliliği yaratan kişilere izin verilmeyecek.

Bu işlemin yapıldığının tespit edilmesi halinde de kişiler 10 bin liradan 100 bin liraya uzanan cezalar ile karşı karşıya kalacak.

Bununla birlikte, emlak komisyoncuları ve oto galericileri, sahip oldukları yetki belgeleri ile doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana koyabileceklerdir.

FİYATLARDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Ticaret Bakanlığı, yaptığı düzenlemelerle birlikte fiyatlardaki balonun sönmesini sağlamıştı. Uygulamaya girecek düzenleme ile araç ve taşınmaz ilanlarında yeni düşüşler de öngörülüyor.

İlanların daha gerçekçi ve doğru olacağı, bunun yanı sıra yetki belgesi almış emlak ve araç satış işletmelerinin öneminin artması bekleniyor.

Böylelikle sektörde kayıt dışı çalışmanın da önemli ölçüde önüne geçilecek ve vergi kaybının da önüne geçilecek.

3 AŞAMALI DOĞRULAMA

Sahte veya yanıltıcı ilanların önüne geçilmesi için 3 aşama bulunuyor.

Bunlardan ilki; satışa ya da kiralamaya uygun otomobil ve gayrimenkulün gerçekliğinin tespit edilmesi.

İkinci olarak tespiti yapılan gayrimenkulün ilan verecek olan kişinin bu gayrimenkulle ilgili olan bağı veya bağlantısının olması.

Son adımda ise ilan verenin gayrimenkul ile direkt bağı olmasa bile buna inandırması ve ispat etmesi.

EMLAK DANIŞMANLARI NELERE DİKAKT ETMELİ?

Antalya Emlakçılar ve İş Takipçileri Oto Galerisi Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar konuya ilişkin sosyal medya hesabında önemli açıklama yaptı:

1 Kasım 2023 tarihi itibariyle yetkisiz ilan girilemeyecek olup sözleşmesiz ilan girmekten kaçınmamız gerekmektedir.

Cezai yaptırım geliyor:

İlan başına 100.000 lira ceza şartı getirilmiş olup Masak (Mali Suçları Araştırma ) Kurulu tarafından denetlenecektir.

Girmiş olduğunuz her ilan 1 yıl boyunca maliye erişimine açık ve takip edilebilir düzendedir.

Bu sebepten iptal olan Satışları; satıştan vazgeçme tutanağı ile arşivlerinizde saklamanız olası cezalara engel olacaktır.

Girilen ilan satışa dönmüşse, satış evrakları ile; iptal edilmişse bunun iptal edilme evrakı ile saklanması önemlidir, dikkat edilmelidir.

Müşterilerinizle satış sözleşmesi yaparken mülk sahibin verdiği rakam değil o bölgenin rayiç bedeline göre bir rakam üzerinden satış sözleşmesi yapılmasına dikkat edilmelidir.

O bölgede ev fiyatları 1.000.000 lira iken sizin 1.700.000 lira yapmış olduğunuz sözleşme, fiyatları fahiş yükseltme amacı güttüğünden mülk sahibi ve aracıya ceza gelecektir.

Şayet mülkün özel bir durumu varsa içerisinde ultra lükse dair bu bilgiler muhakkak kayıt altına alınmalı ve evraklar saklanmalıdır.

Yetki Konusu:

Sınavlara girip aldığınız mesleki yeterlilik seviye 5 belgesi ile çok karıştırılmaktadır.

Konut Satışları Mayısta Azaldı Konut Satışları Mayısta Azaldı

Bu belgenin kendi başına hiçbir yükümlülüğü yoktur. Devletin bizden istediği YETİ BELGESİ’ dir.

Bu da gerekli evrakların (MALİYE ,ESNAF ODALARI KAYDI, ODA KAYDI/SEVİYE 5 /120 SAAT EĞİTİM SETİFİKASI ) aldıktan sonra Ticaret İl Müdürlüğüne müracaat edildikten sonra Bakanlık tarafından uygun görülürse alınan belgedir.

Staj Konusu 14 Ekim 2020 tarihinden sonra emlakçılık yapmak isteyen tüm esnaflar için staj yapma zorunluluğu vardır.

Şayet kişi ilköğretim ve lise mezunu ise 1 yıl // lisans ve ön lisans mezunu ise 6 ay çalışma kaydını göstermek zorundadır.

ELDEN ÇIKARMA YARIŞI

İlan sitelerindeki kirliliğin giderilmesi ve adil bir rekabet ortamının oluşturulmasını amaçlayan yönetmelik değişikliği öncesinde, ilan sitelerindeki otomobil ve gayrimenkul ilanlarında patlama yaşandı.

Sıfır araç alıp stoklayanlardan farklı isimlerle aynı aracı satan kişilere kadar herkes, düzenleme yürürlüğe girmeden önce elinden malını çıkarmak istediği için 1,2 milyon emlak ilanı ve 952 bin otomobil ilanı sitelerdeki yerini aldı.

Editör: Emlak Zirvesi