Kaba inşaat maliyeti hesaplamak kullanılan malzemelerin değerlerine göre farklılık göstermektedir. inşaat maliyeti hesabı yapabilmek için inşaat iç alanının kaç metrekareden oluşacağını öncelikle belirlemek gerekir.

Hürriyet'te yer alan habere göre, kaba bir inşaatın ortalama maliyetleri hesaplanırken dış alan ve çevre ölçümlenmesi dahil edilir. Çünkü dış alan kullanılacak betonarme malzeme ve demirlerden oluşmaktadır.

İnşaat Maliyeti Hesaplama Nasıl Yapılır?

İnşaat maliyetleri asgari olarak her yıl çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından yazılı olarak açıklanmaktadır. Buna göre örnek vermek gerekirse 100 metrekarelik bir alan baz alınarak ortalama fiyatlar ortaya çıkmaktadır.

Bir binanın dıştan dışa yüzölçümü yani alanı öncelikle belirlenir ardından normal bir inşaat bedeli olan tutar ile çarpılır ortaya çıkan sonuç o binanın kaba inşaat maliyetini oluşturur.

Çevre ve Şehircilik bakanlığı 100 metrekarelik bir alan üzerinden asgari maliyetleri belirlemektedir. Bununla birlikte inşaat firması kullanacağı inşaat alanı üzerinden binanın genişliği ve kaç katlı olması gerektiği konusunda projelerinin belirledikten sonra inşaat maliyetlerini tekrar hesaplamak durumundadır.

Bununla birlikte her kata kaç daire olması gerektiği ve bu dairelerin iç alanlarının brüt metrekare fiyatına göre inşaat maliyetleri farklılık göstermektedir.

Kullanılan inşaat malzemelerinin kalitesi betonarme ve demir kullanım sıklıkları, sıva ve binaya yapılacak olan yalıtım malzemeleri kalitesi maliyetleri oldukça etkilemektedir.

Bir binanın inşaat maliyeti sonucunda o binaya ait daire satış fiyatını da doğal olarak farklılık göstermektedir.

2022 Konut Kaba İnşaat Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Hazine bakanlığı ile birlikte çevre ve şehircilik bakanlığının Resmi Gazetede 2022 kaba inşaat maliyetleri konusunda yapılan açıklamalara detaylarıyla bakılacak olursa; Lüks inşaat tipi çelik binalarda ortalama 4.200 lira 100 metrekare olarak belirlenmiştir.

Betonarme binalarda ortalama maliyet 100 metrekarede 2.500 ortalama olarak belirlenmiştir.

Yığma kagir bina da ortalama 100 metrekare de 1.988 lira, Ahşap binalar bu anlamda biraz daha maliyetli olup 100 metrekarede ortalama 3.350 lira, 1. sınıf inşaat olarak nitelendirilen apartman tipi site binalar için ortalama 2.766 lira olarak belirlenirken betonarme karkas binalarda ortalama 1.580 lira, Yığma kagir binalarda 1.290 lira olarak ifade edilmiştir.

Ek Gelir için İlginç Öneri: Yemekli Kiracı! Ek Gelir için İlginç Öneri: Yemekli Kiracı!

1.sınıf inşaat tipi olarak bilinen kaba inşaat malzeme maliyetleri ise; ortalama 1.850 lira x100 metrekare olarak belirlenmiştir.

Betornarme çelik karkas binalarda ortalama 1.050 lira, Yığma yarı kagir binalar için ise 580 lira olarak belirlenmiştir.

Bu belirtilen tutarlar normal standart inşaat malzeme fiyatları ile oluşturulan ortalama maliyet tutarlarıdır.

Net maliyet hesaplama konusunda inşaat firmalarının kullanacağı malzemelerin sıklığı, işçilik giderleri, inşaat alanının tam çevre ve alanının ölçülmesi bu fiyatlar dışında değişkenlik gösteren unsurlar arasında yer almaktadır.

Taş bina maliyetleri diğer betonarme inşaat malzemelerine oranla daha maliyetli tutarlardan oluşmaktadır. Çünkü gerçek taş evlerde taş kırma, yığma, kesme gibi ustalık gerektiren ayrıntılar yer almaktadır.

İnşaat maliyetleri hesaplanırken dikkat edilmesi gereken diğer bir konu ise kaba inşaat maliyetlerine Asansör, merdiven boşlukları, klima ve kalorifer çıkıntıları dahil edilmemesi gerektiğidir.

Bu belirtilen durumlar için ortalama kalorifer ve klima için ortalama yüzde 5 - 6 asansör için ise ortalama yüzde 7 - 8 gibi ilave tutar eklenmektedir.

Tüm bu maliyet hesaplamalarının etkileyen diğer faktörler ise inşaatın yapılacağı bölge, il, ilçe, konumlandığı bölge, denize yakın veya uzaklığı, şehir merkezi olup olmaması ulaşım kolaylığı gibi ayrıntılar maliyet fiyatlamalarını da etkileyen dolaylı faktörler arasında yer almaktadır.