Sitedeki dairemin anahtar teslimini yaptılar. Fakat altyapı yok (elektrik su kanalizasyon). Altyapı gelmesi için belediye onayı bekleniyor ve bu 5-6 ay kadar sürecekmiş.

Müteahhit bizlerden ‘bahçe, ağaç ve bekçilik’ adı altında aidat istiyor. Görevli kişinin hesabına aidatı yatırmamızı talep ediyor. Kimileri yatırıyor kimileri yatırmıyor tabii ki. Bu konuda bize hukuki sorumluluk düşüyor mu?

Müteahhitten daire alan kimseler için çok önemli olan husus, karşılıklı yapmış bulundukları sözleşmedir.

Kiracı Nasıl Çıkarılır? Kiracı Nasıl Çıkarılır?

Bu sözleşmelerde inşaatın tamamlanma ve tamamlanmış hali ile teslimi tarihi yer alır. Ancak okuyucumun sözünü ettiği olayda anahtar teslimi yapılmış ama bina eksik.

Böyle bir durumda müteahhit sözleşme ile yüklendiği sorumluluğunu yerine getirmiş değildir. Bu inşaatın durumu ile ilgili tespit.

Bir ikinci husus daha var; acaba söz konusu sitede kat mülkiyeti hükümleri geçerli mi? Tahminimi söyleyeyim, hayır kat mülkiyeti hükümleri geçerli değil. Peki buna nasıl karar verdim?

Şöyle: Okuyucumun anlattığı eksiklikler iskan izni alınmasına mani. Bu halde de kat mülkiyetine geçiş imkansız.

Peki ya kat irtifakı kurulu ise durum nedir? Yine geçersiz, zira kat mülkiyeti hükümlerinin uygulanması için binanın üçte ikisinin fiilen kullanılıyor olması şart.

Elektrik, su ve kanalizasyon olmayan bir binada üçte ikisinin fiilen kullanılıyor olması mümkün mü? Değil. O halde bu sitede Kat Mülkiyeti Mevzuatı’nın uygulanması mümkün değil.

Bu durumda anlaşılan o ki bina (veya site) halen eksik. Oysa müteahhidin görevi, inşaatı tamamlanmış bir bağımsız bölüm teslim etmek.

Bunu yaparken de tüm eksiklikleri gidermek. Netice olarak görüyorum ki aralarında yapılan sözleşmede bu hususta özel maddeler olmadığı hallerde, bahçe tanzimi, ağaç dikimi ve güvenlik halen müteahhidin sorumluluğunda ve buna ait giderleri satın alanlardan isteyemeyecek.

Editör: Emlak Zirvesi