Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, konuya ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı’mız Fatih Dönmez ile enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında ‘Konutlarda Isı Yalıtımı Kredisi’ni hayata geçiriyoruz.

Böylelikle hem enerji verimliliğimizi artıracak hem de sera gazı emisyonunu azaltarak sürdürülebilir çevre politikalarımızı da destekleyeceğiz. Milletimize hayırlı olsun” değerlendirmesinde bulundu.

Deprem Sonrası Arsa Talebi Yüzde 60 Arttı Deprem Sonrası Arsa Talebi Yüzde 60 Arttı

Bakan Dönmez de Twitter paylaşımında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konutlarda ısı yalıtımına ilişkin açıkladığı pakete yönelik Bakan Nebati ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile çalışmalara başladıklarını belirterek “Hanelerde enerji verimliliğini yaygınlaştıracak kampanya ile hem hane hem de ülke bütçesine önemli katkılar sunacağız” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılık oranı yüzde 70 düzeyinde ve yıllık enerji ithalatı 50 - 60 milyar Dolar seviyesinde bulunuyor. Doğal gazın üçte biri konutlarda tüketilirken, mevcut konutların yüzde 50’sinde yalıtım bulunmuyor.