Gazete Duvar'da yer alan habere göre, emlak piyasası son 4 yıldır kesintisiz şekilde küçülme yaşıyor. Ev ve kira fiyatlarının aşırı yükselmesi sonrası güçlük yaşayan vatandaşlar ise ev hayalleri için uygun kredi fırsatlarını takip ediyor. Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, ev almayı düşünenlere uyarılarda bulundu.

Memiş, konut kredileri hakkında dikkat çeken bir iddiada bulundu. Fox Tv'de Reyhan Baysan'ın sunduğu Ekonomi Arası programına konuk olarak izleyicilerin sorularını yanıtlayan Memiş, 'Ev fiyatları düşer mi?', 'Ev almak için beklemeli miyiz?' sorularına yanıt verdi.

İslam Memiş gayrimenkul piyasaları hakkında gelen soruları şöyle yanıtladı: "Ev maliyetlerindeki döviz kuru ve taleple oluşan bir fiyat artışı ben 2023 yılında halen bekliyorum. 

Özellikle yüzde 34 gibi bir oranda satışlarda düşüş var ama bu talep kaybıyla değil insanların alım gücüyle alakalı bir düşüş olduğu için bunların genelde yanlış anlaşıldığını ben gözlemliyorum. Yine bir konut kampanyası ve düşük faizli kredi 2023 yılın ilk çeyreğinde geleceğini düşünüyorum'' dedi.

Memiş, 'Fiyatlar yeniden yükselmeyecek mi?' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Evet talep artışından dolayı yüzde 20 civarında bir fiyat artışı bekliyorum. Geçen hafta da sayın bakana bizzat sordum böyle bir kampanya olacak mı diye 'evet olacak' dedi. 

Recep Erçin: Konut Rantı Vergilendirilsin Recep Erçin: Konut Rantı Vergilendirilsin

Özellikle emlak faiz oranlarının yüzde 1'in altına gelmesi de talep oluşumunu mutlaka desteleyecektir diye düşünüyorum. Benim kişisel beklentim konut fiyatlarında bir düşüş beklemiyorum. Eğer kredi kullanarak ev almayı düşünüyorsanız kredi faizlerinde bir düşüş bekliyorum'' dedi.