Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, yaşanan felaketten sonra olası İstanbul depreminde can ve mal kaybını en aza indirmek için çalışmalar başladı. İstanbul’da deprem riski teşkil eden 1.5 milyon konut olduğu ve bu konutların taşınması gerektiği belirlendi.

Kağıthane Devlet Hastanesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi binalarında ise yüksek deprem riski olmasından dolayı tahliye edildi.

Bunun üzerine İstanbullu vatandaşlar, “İstanbul hangi ilçelerde deprem riski var, 1,5 milyon konut hangi ilçelerde?” sorusunu aratmaya başladı. Konuyla ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan merak edilen açıklama geldi. İstanbul deprem riski olan binalar nereye, ne zaman taşınacak? 

İstanbul hangi ilçelerde deprem riski var, 1,5 milyon konut hangi ilçelerde? Maraş depremlerinden sonra Türkiye’nin özellikle İstanbul ili için olası deprem çağrıları ve uyarıları yapılmaya başlandı. Yıllardır konuşulan büyük Marmara depreminin 7 yıl içerisinde meydana gelebileceği konusunda açıklamalar geliyor.

6 Şubat’ta yaşanan asrın felaketinin ardından İstanbul için çalışmalar başladı. Kağıthane Devlet Hastanesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve bazı okullar hakkında tahliye kararı alınırken, birçok kamu binasında incelemeler başladı.

Yüksek deprem riski teşkil eden 1.5 milyon konutun ise hem Anadolu hem Avrupa yakasına taşınmasına karar verildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, bu riskli konutları belirledikleri iki rezerv alana taşıyacaklarını açıkladı. Peki, İstanbul deprem riski olan binalar nereye, ne zaman taşınacak?

İSTANBUL HANGİ İLÇELERDE DEPREM RİSKİ VAR?

İstanbul deprem haritasına göre; yüksek derece deprem riski taşıyan bölgeler; Zeytinburnu, Küçükçekçmece, Florya, Esenkent, Ispartakule, Ambarlı, Avcılar ve Haramidere’dir.

Ev sahiplerinin kiracılara yeni dayatmaları Ev sahiplerinin kiracılara yeni dayatmaları

Orta derece riskli ilçeler ve semtler; Üsküdar Çukuru, Tarabya Çukuru, Tophane, Çayırbaşı Çukuru, Ortaköy’deki dolgu kısımlar, Kurbağalıdere, Alibeyköy, Moda Sahili, Silivri, Fatih, Gümüşyaka ve Topkapı’dır.

Düşük riskli ilçeler ve semtler ise Pendik, Kadıköy, Kartal, Ümraniye, Şile, Üsküdar, Darıca, Erenköy, Çengelköy, Suadiye, Altunizade, Polonezköy, Eminönü, Rumelihisarı, Adalar, Beşiktaş, İçerenköy, Sarıyer, Nişantaşı, İstinye, Gültepe, Kağıthane, Taksim, Arnavutköy, Şişli ve Levent’tir.

İSTANBUL 1,5 MİLYON KONUT HANGİ İLÇELERDE?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü raporunda yer alan bilgilere göre;  İstanbul'da 1 milyon 164 bin bina, 4,5 milyon daire bulunuyor ve her dairede ortalama 3,3 kişi yaşıyor. Maraş depremlerinden sonra yapılan incelemelerde İstanbul’daki 1,5 milyon binanın depreme dayanıklı olmadığı ve yüksek risk taşıdıkları ortaya çıktı. Bakan Kurum bu konutların taşınacağını açıkladı. Fakat 1,5 milyon konutun hangi semtlerde olduğu ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

İSTANBIL DEPREM RİSKİ OLAN BİNALAR NEREYE, NE ZAMAN TAŞINACAK?

Bakan Kurum, İstanbul'da dönüşmesi gereken 1,5 milyon bağımsız bölüm olduğunu söyledi. “Bunlardan acilen dönüşmesi gereken 300 bininin dönüşmesi için şu an İstanbul'da sadece bakanlığımızın devam ettirdiği 94 bin bağımsız bölümden oluşan projelerimiz var.” diyen Kurum, 1,5 milyon konutu dönüştürecekleri rezerv alanlar olduğunu söyledi.

Buna göre, 1,5 milyon riskli bina, belirlenen iki rezerv alana, hem Avrupa hem Anadolu yakasına taşınacak. Fakat Kurum, bu konutların ne zaman taşınacağı ile ilgili ve tam olarak bu rezerv alanların neresi olduğu ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.

İSTANBUL DEPREM RİSK HARİTASI

AFAD güncel deprem risk haritasına bakıldığında, İstanbul 2. ve 3. riskli bölgeler arasında yer alıyor. Birçok uzman İstanbul’da hangi ilçeler ve semtlerin yüksek, orta ve düşük risk taşıdığı ile ilgili açıklamalar yapıyor.

Buna göre Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer alan İstanbul’da yapı bakımından en eski ilçelerin başında Fatih ve Beyoplu geliyor. Bu bölgeler olası bir depremde en çok etkilenecek yerler olarak görülüyor.

Zeytinburnu, Bakırköy, Florya, Küçükçekmece'nin Menekşe-Kanarya ve Cumhuriyet Mahallesi, Avcılar, Beylikdüzü'ne bağlı Gürpınar'ın Pekmez ve Pınarkent mahalleleri, Büyükçekmece'nin Devebağırtan bölgesi, Kumburgaz ile Silivri'nin yanı sıra Tekirdağ ve Marmara Ereğlisi de olası depremden ciddi şekilde etkilenecek yerler arasında.
 
Online Video Platform
İstanbul'da 1,5 milyon riskli konut iki rezerv alana taşınacak
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, "İstanbul’da 1,5 milyon riskli konutu belirlediğimiz iki rezerv alana, hem Anadolu hem Avrupa yakasına taşıyacağız" dedi.

Editör: Emlak Zirvesi