İstanbul, yoğun trafiği, kalabalık nüfusu gibi bazı dezavantajlara sahip olsa da yaşamak için tercih edilebilecek en ideal şehirlerden biridir. Tarih ile iç içe bir hayat sürmek isteyenlerin rotasını dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’a çevirmesi yeterli oluyor. Eğer sizin de istikametiniz İstanbul ise bu şehre taşınmadan önce bazı bilgilere sahip olmanızda fayda var. İşte bilinmesi gerekenler…

Eviniz ve İşiniz Birbirine Yakın Olsun

Mega kentte yaşayanların en büyük problemi yoğun trafiktir. Özellikle işe gidiş ve işten dönüş saatlerinde trafikte saatlerce zaman kaybetmek istemiyorsanız eviniz ve iş yeriniz arasındaki mesafenin kısa olmasına dikkat edin. Aynı semte ev bulmanız, nüfusun yoğunluğu nedeniyle biraz zor olabilir ancak en azından yakın semtlerde ev bulmaya odaklanmanızda fayda olacaktır. Ev ile iş arasında kat etmeniz gereken mesafe ne kadar kısa olursa zamanı verimli kullanma bakımından o kadar rahat edersiniz.

Ulaşım Konusunu Hafife Almayın

Kendiniz için uygun bir ev ararken ulaşım konusunu da dikkate almanızda fayda var. Bazı semtlere ulaşım son derece kolay olurken bazı semtler için bu ifadeyi kullanmak zordur. İstanbul’da ulaşımın en kolay olduğu semtlerin başında Kadıköy geliyor. Kadıköy Anadolu Yakasında ancak toplu ulaşım seçeneklerinin fazla olması nedeniyle Avrupa Yakasına da rahatlıkla erişilebiliyor.

Avrupa Yakasının merkezinde bulunan Şişli de ulaşımın en rahat ve en konforlu olduğu semtlerden biridir. Ancak çok fazla talep gören bir semt olduğunu da eklemek gerekir. Bu nedenle sahibinden satılık daire İstanbul Şişli’de biraz zor bulunabilir. Beşiktaş ve Bostancı da ulaşımın rahat olduğu semtlerdir. Eğer işinize yakın bir ev bulmakta zorlanırsanız, ulaşımın kolay olduğu bu semtlere yönelebilir ve İstanbul’un her bölgesine rahatlıkla erişebilirsiniz.

Semtler Hakkında Fikir Sahibi Olmalısınız

Kente taşınmadan önce hem Avrupa Yakası hem de Anadolu Yakası semtleri hakkında yeterli oranda fikir sahibi olmalısınız. Bunun için internette de araştırma yapabilirsiniz. Emlak açısından bir değerlendirme ve araştırma yapmanızda fayda var. Bu durumda bütçenizi en verimli şekilde kullanmanız da mümkün olabilir. Örneğin İstanbul’da ev fiyatlarının en ucuz olduğu semtler Esenyurt, Arnavutköy, Silivri, Beylikdüzü, Sancaktepe, Sultangazi ve Avcılar şeklinde sıralanabilir.

Ev fiyatlarının en yüksek olduğu semtlere ise Beşiktaş, Sarıyer, Beykoz, Bakırköy, Kadıköy, Adalar örneklerini verebiliriz. Elbette Beyoğlu, Şişli, Üsküdar, Ataşehir ve Zeytinburnu gibi semtler de listede yer alıyor. Semtleri konut fiyatları bakımından değerlendirmeniz durumunda hangi semti seçeceğinize karar vermeniz de kolaylaşacaktır.

Çanakkale Destanı Sergisi Sur Yapı Marka AVM’de Çanakkale Destanı Sergisi Sur Yapı Marka AVM’de

Yeni Konut Projelerine Göz Atın

Bildiğiniz gibi İstanbul, çok sayıda konut projesine de ev sahipliği yapıyor. Bu konut projeleri yeni yaşam alanları yaratırken yatırımcılar için de en ideal yatırım fırsatlarından birine dönüşüyor. Sizlere önerimiz, İstanbul’a taşınmadan önce konut projelerini de kısaca gözden geçirmeniz olacak. Mutlaka ev satın alma niyetinde olmanız gerekmez; ev kiralamayı düşünenler için de bu projeler önemli! Çünkü yatırımcılar projeler tamamlandığında satın aldıkları evi hemen kiralamayı tercih ediyor.

Doğru Platformdan Ev Bulun

Sizlere son önerimiz ise mutlaka hepsiemlak internet sitesini ziyaret etmeniz olacak. Çok sayıda kiralık ve satılık ev ilanını inceleme imkanı sunan site üzerinden İstanbul’daki yeni konut projeleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Kiralık ve satılık evleri semtlere göre de arama imkanınız oluyor. İstanbul’a taşınmadan önce semtler hakkında fikir edinmek için de site üzerinden ilanları incelemeniz yeterli olabilir. Konutların genel durumu, fiyatları, kiraları gibi bilgilere en hızlı şekilde ulaşabilirsiniz. Kente taşınmadan önce ilk olarak uğramanız gereken adres hepsiemlak olmalıdır.

Editör: Emlak Zirvesi