İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, sosyal medya hesabından İstanbul’un konut sorunu ile ilgili paylaşımda bulundu.

“KADEMELİ EMLAK VERGİSİ UYGULANMALI”

Sadece İstanbul’da 450 bin ile 750 bin arasında boş konut olduğunu ve bunların çoğunun ikinci, üçüncü konut olduğuna dikkat çeken Gökce, iktidara da şu öneride bulundu:

“Bir defaya mahsus motorlu taşıtlar vergisini 2 katına çıkarmak yerine hem konut sorununu hafifletmek hem de sosyal adaleti güçlendirmek için ‘kademeli emlak vergisi' uygulaması çok daha yerinde olurdu.

Böylece bir arabası olan fakir fukara yerine 2-3 ve daha fazla evi olanlar bu yükü üstlenebilir üstelik boş konut sorunu da hafiflerdi.”

“BOŞ KONUT ORANI ÇOK YÜKSEK”

İstanbul'da boş konut sorununun kabul edilebilir sınırın üstünde olduğunu belirten Gökce, “Yalnız İstanbul’da boş konut oranı FEANTSA (Avrupa Ulusal Evsizlik Organizasyonları Federasyonu) raporuna göre kabul edilebilir yüzde 2 ile 5 oranının çok üstünde. İPA tarafından yapılan bir araştırmaya göre halkın yüzde 95’ten fazlası İstanbul’daki kira fiyatlarını yüksek buluyor” ifadelerini kullandı.

Gökce, boş konutların nasıl değerlendirileceğini ise şöyle açıkladı:

Kentsel dönüşüm kapsamında değerlendirilebilir.

İstanbul’da deprem direncini arttırmak ve yapı stokumuzu yenilemek için boş konutlar sosyal konut olarak kullanılabilir, belli bir süre hak sahiplerine ve riskli konutlarda oturanlara sunulabilir.

Kiracı Ev Sahibi Tartışmasında Yine Kan Aktı Kiracı Ev Sahibi Tartışmasında Yine Kan Aktı

Sosyal konut olarak işlevlendirilebilir ve konut piyasasını dengelemek, konut erişimini arttırarak konut hakkını korumak için kullanılabilir.

Editör: Emlak Zirvesi