2022’nin ilk 7 ayında toplam 14.304 adet konutun satıldığı Sakarya’da bir önceki yılın aynı döneme göre %33’lük artış olurken, satılık konut birim fiyat ortalamaları 7.500-10.000 TL/m², kiralar ise 2.500-5.000TL arasında değişiyor.

Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı Gayrimenkulünü Kiraya Verene Muafiyet Sağlanmalı

Geri dönüşüm süreleri ise 20-22 yıl seviyelerinde gerçekleşirken, en çok rağbet gören ilçeler Sapanca, Karasu ve Kocaali, en fazla değer kazanan ilçeler ise; Sapanca, Adapazarı, Serdivan ve Karasu oldu.

Sakarya’nın konut kullanımına yönelik çok çeşitli ihtiyaçları karşılayabilecek yatırım ve kullanım olanaklarına sahip olduğu belirten EVA Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Mehmet Fatih Özkul,  “Sakarya, İstanbul’da fiyatların çok yükselmesinin ardından sunduğu yaşam olanaklarının çeşitliliği ve kentsel imkânlarıyla yatırımcıların yeni gözdesi bir il olmuş durumda.

Sakarya’da 2019 yılından beri toplam konut satış sayısında sürekli bir artış var. Kuzeyinde Karadeniz sahilleri ile deniz turizmi için yazlık/sezonluk konut yatırımı yapılabilen Karasu, Kocaali ilçelerine ilgi büyük. TÜİK verilerine göre, 2021 yılında, Sakarya’da 23.924 konut satışı gerçekleşmiş olup bu konutların 7985 adedi ilk satıştır.

Bir önceki yıl, bu sayı 22.418 konut satışı, 7.087 ilk satış olarak gerçekleşmişti. 2022 Yılı Ocak-Temmuz ayları konut satış verileri incelendiğinde ilk 7 aylık toplam konut satışı 14.304 adet olurken, bir önceki yıl aynı döneme göre %33’lük bir artış mevcut. “ dedi.

Satılık konut birim fiyat ortalamaları 7.500-10.000 TL/m² aralığında

Yeni ulaşım güzergâhlarının faaliyete girmesi ile ulaşımın çok daha rahatlamış olmasının da bölgeye olan ilginin de artmasına bir basamak olduğunu sözlerine ekleyen Özkul, “Ancak bu durum markalı konut projeleri bakımından daha başlangıç aşamasındadır. Önümüzdeki zamanlarda; altyapı ve üst yapı çalışmalarının ilerlemesi ile bölgenin Markalı konut projeleri bakımından çok daha fazla gelişim gösterebilecektir.

Sakarya il genelinde satılık konut birim fiyat ortalamaları 7.500-10.000 TL/m² aralığında değişirken, sırasıyla Sapanca, Serdivan ve Adapazarı ilçeleri konut satış birim değerlerinde ortalamada bu birim fiyatların üzerinde kalmaktadırlar.  

Kiralarda da ciddi oranlarda artış sürerken, il genelinde 2+1 ve 3+1 konut kullanımlı apartman dairesi kira verileri incelendiğinde ortalamada 2.500-5.000TL/ay kira değerleri tespit edilmektedir.  

En fazla değer kazanan ilçeler; Sapanca, Adapazarı, Serdivan ve Karasu

Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçeleri ise hem yaşam alanı için konut kullanımı ve yatırımı için uygun hem de ticari hareketliliğin yüksek olduğu bölgeler. Merkezi ilçeler arasında ise Serdivan ilçesi kendini öne çıkartmaktadır.

Sakarya üniversitesinin Ana kampüsünün bu ilçede olması, yapılan ticari ve sosyal yatırım projeleri ile ilçe kısa zaman içerisinde parlamış durumdadır. Yüksek kira getiri oranları ile konut ve ticari ünite açısından tercih edilen bir bölgedir.

İşlenebilir tarım arazisi, verimli topraklar, kaplıca alanları ve yaylaları bakımından ise Akyazı, Taraklı, Pamukova ve Geyve ilçeleri öne çıkmaktadır. Temmuz 2022 sonu itibarıyla Sakarya’da en fazla değer kazanan ilçeler; Sapanca, Adapazarı, Serdivan ve Karasu olurken, ilçelere göre her ne kadar farklılık gösteren bir durum olsa da il genelinde ortalama geri dönüşüm süreleri 20-22 yıl seviyelerinde gerçekleşiyor.” şeklinde konuştu. 

Toplam konut satışının %6’sını yabancı satışları oluşturuyor

Sakarya’da yabancıya konut satışı hakkında da bilgi veren Özkul, “Sakarya 2013 yılından beri yabancı konut satış sayısı bakımından, her yıl ilk 10 il arasında. 2022 yılı Ocak-Temmuz yabancı konut satışı sayısı toplam 860 olup il geneli toplam konut satışının %6’sını yabancı satışları oluşturuyor.

Türkiye genelinde ortalama yabancı satış oranının %3,5 ile %4,5 arasında olduğu göz önünde bulundurulduğunda Sakarya’da bu oran üzerinde bir yabancı satışı gerçekleşmiştir.

Kuzey Marmara Otoyolunun hizmete girmesi, Adapazarı-İstanbul Tren seferlerinin yeniden başlaması ile şehre ulaşım daha da rahatlamıştır. Ulaşım kolaylığı ile yatırımcıya cazip bir bölgedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Emlak Zirvesi