Karar'da yer alan habere göre, Türkiye'nin doğusunda 11 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede ikamet eden depremzedeler Türkiye'nin dört bir yanına göç etti veya devlet eliyle geçici konutlara yerleştirildi. Edirne'de bu depremzedelerden 10 bine yakını konaklıyor.

Depremzede ailelerin kiralık evlere yerleşmesi sebebiyle ilde kiralık daire bulmak imkansıza yakın hale geldi. Emlakçılar 2+1 ve 3+1 kiralık daire soranlara ev bulmakta güçlük çekiyor.

Kiralık daireler depremzedelerin yoğun talebi doğrultusunda bulunamaz hale gelmişken İstanbul'dan göç etmek isteyenler ise zemini kayalık köylerden müstakil ev ve arsa arayışında.

Fay hattına uzak ve depremde yıkım riski düşük illerden olan Edirne'de özellikle rakımı yüksek bölgelerdeki köyler talep görüyor. Müstakil ev alamayan İstanbullular arsa alarak prefabrik ev yapmayı planlıyor.

Konut İhtiyacı Daha da Yükselecek Konut İhtiyacı Daha da Yükselecek

'TALEPLERİ KARŞILAYAMIYORUZ'

Edirne'de emlakçılık yapan Mehmet Can Altuğ, kiralık dairelerin depremzede vatandaşlar tarafından neredeyse tüketildiğini, özellikle 2 artı 1 ve 3 artı 1 daire bulmakta zorlandıklarını ifade etti.

Altuğ, "Kiralık konut sayısı 3 - 4 adetten yukarı çıkmıyor ve yoğun talep olduğu için kısa sürede kiralanıyor. Gelen talepleri karşılayamıyoruz" açıklamasında bulundu.

İstanbul'da yaşayan vatandaşların Edirne'de kiralık konutlara değil, satılık arsa ve müstakil evlere yoğun talep gösterdiklerini anlatan Altuğ, "Köylerden müstakil ev, arsa almak istiyorlar. Bazıları da prefabrik ev yapıyor" şeklinde konuştu.

GEÇEN YIL 1 MİLYONDU BU YIL 3 MİLYON OLDU

Trakya bölgesi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın konut fiyat endeksine göre ocak ayında en yüksek artışın görüldüğü bölge oldu. Yıllık yüzde 175'e dayanan artışla Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illeri en yüksek endeks değerine sahip oldu.

Edirne'den bir başka emlakçı Namık Babacan, Şubat ayında da konut fiyatlarının artmaya devam ettiğini belirterek 6 Şubat depremi sonrası Edirne'ye yoğun göç yaşandığını ve bunun da konut fiyatlarına yansıdığını söyledi.

Babacan özellikle İstanbul'dan arsa ve müstakil konutlara talep patlaması yaşandığını belirterek geçen yıl 1 milyona satışa koyulan dairenin bu yıl 3 milyona yükseldiğini aktardı.

Babacan, "İstanbul'da yaşayan bir vatandaş dairesini en düşük 5 milyona satıyor ve Edirne'den arsa ve konutu kendisine cazip geldiği için alıyor" dedi.

Editör: Emlak Zirvesi