Merkezi İngiltere’de bulunan küresel gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank tarafından hazırlanan, global konut fiyatları endeksi 2022 ikinci çeyrek sonuçları yayımlandı.

Dünya genelinde 150 büyük şehri kapsayan rapora göre, Türkiye’nin üç büyük kenti listeye damgasını vurdu.

Kolonu Patlayan Bina için Yıkım Kararı Kolonu Patlayan Bina için Yıkım Kararı

Son bir yıllık fiyat artışına bakıldığında dünyada konutların en fazla değer kazandığı yer yüzde 184.9 ile İstanbul oldu.

Ankara yüzde 165.4 ile ikinci, İzmir yüzde 150.9 ile üçüncü, Miami yüzde 34 ile dördüncü sırada yer aldı. Türkiye şehirlerinin listede zirvede yer alması raporda, enflasyonun yüzde 80’e ulaşması, artan inşaat maliyetleri ve arz eksikliğine bağlandı.

Konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 20 şehir arasında ABD’den 9 kent yer alırken, piyasanın yılın ikinci yarısında zayıflaması bekleniyor.

Yurtiçinde yapılan bir araştırmaya göre İzmir genelinde fiyat artışı yüzde 190’ı buldu. Ortalama metrekare fiyatı 15 bin lirayı aştı.

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) ve Endeksa.com işbirliği ile hazırlanan 2022 yılı 3. çeyreğine ilişkin rapora göre de 3. çeyrekte İzmir’de toplam 17 bin 601 adet satış oldu ve konut fiyatları son bir yılda yüzde 190 artış gösterdi. Ortalama metrekare satış fiyatı 15 bin 362 TL oldu.