Kiracı Evi Göstermek Zorunda mı? Kiracı Evi Göstermek Zorunda mı?

Milliyet'te yer alan habere göre, bir apartman görevlisi işten çıkarılınca fazla mesai ücretlerini almak için mahkemeye başvurdu.

Mahkeme, talebi haklı gördü. Karar, davalı apartman yönetimi tarafından temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk dairesi girdi.

Yargıtay kararında “Kapıcıların vazifeleri aslında aralıksız sürmeyip, vakit vakit ifa edilmesi icap eden işlerden olup işlerin yapıldığı vakitler arasında kalan boş zamanları kapıcının dilediği gibi kullanma imkânı olduğu unutulmalalıdır” denildi.

Bu zamanların günlük çalışma süresine dahil edilmesinin mümkün olmadığı belirtilerek şöyle denildi:

“Bu itibarla kapıcıların fazla mesai taleplerine ilişkin araştırma ve inceleme yapılırken öncelikle kapıcının çalıştığı apartmanın daire sayısının ve bir günde yaptığı işlerin neler olduğu ve bu işlerin ne kadar zamanda yapacağının tespit edilmesi ve buna göre fazla mesai yapıp yapmadığı saptanması, tanık anlatımlarının da bu saptamalar ışığında değerlendirilmesi gerekir.

Kömür kaloriferli olmayan binada görev yapan ve sabah ve akşam servise dışında farklı görevler yaptığı ispatlanamayan konut kapıcısı için fazla çalışma ücretinden söz edilemez.”

Editör: Emlak Zirvesi