Haber.com'da yer alan habere göre, Türkiye’de son zamanlarda konut fiyatlarındaki artışlar en mühim münakaşa konularından birisi olmaya devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam kritik kararı Kabine Toplantısı ardından şu sözlerle duyurdu:

Buna göre, satın alınan konut nerede olursa olsun, metrekaresine göre değişen aynı kademeli KDV uygulamasına tabi olacak.

Yani net alanı 150 metrekareyi aşmayan konutlarda KDV yüzde 8’dir.

Bu büyüklüğü aşan konutların ilk 150 metrekaresi için gene yüzde 8, aşan kısmı için yüzde 18 KDV uygulanacaktır.

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası kapsamındaki konutlarda ise 150 metrekareye kadar yüzde 1, aşan kısmı için ise yüzde 18 KDV tahakkuku yapılacaktır.

Arsa ve arazilerin KDV oranını da yüzde 8’e indirerek inşaat sektörünün üstündeki finansman yükünü azaltıyoruz.”

180 Bin Liralık KDV 85 Bin Liraya Düşecek

Örneğin 1 milyon liralık 150 metrekarelik daireye 80 bin lira KDV ödenirken, 155 metrekarede ise 180 bin lira KDV ödeniyordu.

Yeni sistem ile 5 metrekarelik bölüm yüzde 18’den vergilendirilecek.

Bu tutar da 5 bin 805 lira olacak. Bu vaziyette ödenecek tutar 85 bin 805 lira olacak.

Emlak Vergisi için Son Gün 31 Mayıs Emlak Vergisi için Son Gün 31 Mayıs

Karar İşe Yarayacak mı?

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan lüks konut uzmanı Ayşe Fügen Arda, “KDV indirimi 150 metrekarenin üstünde müteahhitten alınacak 0 daireleri kapsayacak. Bu konu bana göre çok işimize yaramayacak.

Toplama baktığımızda 150 metrekarenin üstünde ev almak isteyen kaç kişi var? Konut satışlarını yalnızca tane olarak biliyoruz. Onların kaç metrekare olduklarını bilmiyoruz.

100 ve 130 metrekare arasında olan konutlar daha çok satılıyor. Türk ailelerinde talep genelde 3+1 dairelere geliyor.

Yani rutin 3+1 daireyi alan bir kişinin gördüğünüz gibi işine yaramayacak bu karar. Şubat ayında müteahhitten alınan sıfır daireler 28 bin 897 tane satılmış. İkinci el ise 68 690 tane.

Bu bize müteahhitten ve şirketten alınan daire sayısını gösteriyor. İkinci el ile arasındaki farkı görebiliyoruz.

Yani asıl olarak ikinci el ve 150 metrekarenin altındaki dairelere bu şekilde bir destek verilmesi lazım” şeklinde konuştu.

Haziran Ayında Fiyatlar Daha da Artacak

Ayşe Fügen Arda tapu harçlarına ilişkin de bir düzenleme yapılmasının beklendiğinin altını çizerek, “Mayıs ya da haziran ayında bu şekilde bir çalışma olabilir. Şu anda bu konuşuluyor.

Fiyatlar haziranda tekrardan artacak gibi görünüyor. Çünkü alıcıya bu şekilde bir destek verildiğinde doğal olarak bu satıcının fiyatları arttırması ile neticeleniyor.

O yüzden konuttaki KDV indiriminin rutin ev satışlarına çok yararı olacağına inanmıyorum. Yalnızca 0 konutlarda müteahhitlerin satışlarını destekleyecektir. Varsa stokların erimesine yardımcı olacaktır.

Uyarı Geldi

İnşaat Mühendisleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu ise daha önce yaptığı bir açıklamasında, “Türkiye’de birçok ev net 150 metrekarenin altında. Dolayısıyla senelik satılan konutun ortalama yüzde 95’i bu skalada olduğundan dolayı burada hem alıcı hem de müteahhitin üstüne yüzde 7’lik yük binmesi söz konusu.

150 metrekarenin üstü için avantaj olacak ama bu piyasanın yüzde 5’ine tekabül edilen bir orandır. Dolayısıyla bizi daha fazla ilgilendiren yüzde 95’lik konut piyasasındaki satış rakamının maliyetidir.

Dolayısıyla bizim bunu bu koşullarda kabul etmemiz mümkün değil. İnşaat sektörü zaten zorda. Bu bir teklif ama bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bizim bu konuda bir teklifimiz oldu.

150 metrekareye kadar KDV yüzde 8’e çıkarılsın, 150 metrekare üstündekiler de yüzde 8’e çekilsin. Bunun yanında inşaat malzemelerindeki KDV de yüzde 8’de stabil olsun.

Dolayısıyla müteahhit aldığı ve sattığını eşitleyebilsin. Başka türlü bir talebi kabul etmemiz mümkün değil” biçiminde açıklamada bulunmuştu.

Editör: Emlak Zirvesi