Çanakkale ile olarak İstanbul, İzmir, Bursa gibi çevresindeki büyükşehirlere kıyasla yaşamanın daha rahat olduğu bir il olarak biliniyor.

Bir Kira Zam Cinayeti Daha! Bir Kira Zam Cinayeti Daha!

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Çanakkale’ye düzenli olarak göç verirken, büyükşehirlerde hayat kurmakta zorlanana vatandaşlar artık soluğu küçük şehirlerde almaya başladı.

Köyden kente göç, mevcut ekonomik koşullarda, kentten köye göç şeklini alırken, Çanakkale’de de kiralar can yakan boyutlara ulaştı.

Asgari ücretin neredeyse bir kira ücreti haline geldiği günümüzde, Çanakkale’nin tercih edilen bölgesi Esenler’de 2+1 daire neredeyse yok, 3+1 dairelerin ise kiraları ortalama 7,8 Bin lira dolaylarına yükseldi.

60 metrelik yolun olduğu bölgedeki yeni dairelerde ise kiralar ortalama 10 Bin lira dolaylarında olurken, Karacaören bölgesinde ise kiralar 12 Bin liraya kadar dayandı.

Çanakkale’nin orta ölçekli bölümü olarak bilinen TEKZEN bölgesinde ise 3+1 dairelerin kiraları 6-7 Bin lira arasında değişirken, il genelinde 2+1 daire bulmak ise samanlıkta iğne aramaya döndü.