REIDIN tarafından hazırlanan rapora göre, 2023 Haziran ayında Türkiye'de emlak piyasasındaki satılık ve kiralık konut fiyatları yükselmeyi sürdürdü.

Sermaye kazancı ve brüt kira getirileri de yatırımcıları sevindiren rakamlarla kaydedildi. Haziran 2023'de Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre yüzde 5.57 yükselişini sürdürdü.

Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 85.06 bir artış görüldü. Bu durum, konut yatırımcıları için potansiyel kazançların devam edeceğini gösteriyor.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi, Haziran 2023'de bir önceki aya göre yüzde 10.54 oranında artış gösterdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 119.21 bir artış kaydedildi. Kiralık konut piyasasındaki bu hızlı yükseliş, yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, ülke genelinde aylık bazda yüzde 6.02, yıllık bazda ise yüzde 93.69 olarak gerçekleşti.

Bu veriler, Türkiye'nin emlak yatırımcıları için cazip bir pazar olmaya devam ettiğini gösteriyor. Haziran 2023'de konut satış fiyatlarına ilişkin verilere göre, Çankırı metrekare başına yüzde 12.03 artışla satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu.

Aynı dönemde Iğdır'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1.86 oranında azalarak satış fiyatlarının en çok düşüş gösterdiği il oldu.

Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Sürüyor Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Sürüyor

Iğdır aynı dönemde metrekare başına konut kira değerlerinde yüzde 25.22 artışla kira fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olarak öne çıkarken, Kars ise yüzde 4.06 azalışla en çok kira düşüşünün yaşandığı şehir oldu. 

Editör: Emlak Zirvesi