İş yeri kira artış oranı, dün açıklanan kasım enflasyon oranı ile on iki aylık ortalamalara göre yüzde 70,36 olarak gerçekleşti.

Esnaf temsilcileri, konut kiralarındaki artış oranının iş yerlerinine de tanınmasınıı istiyor.

Kiracıdan Ev Sahibine: 150 Bin TL Ver Çıkayım! Kiracıdan Ev Sahibine: 150 Bin TL Ver Çıkayım!

Bu aşamada Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, "Özellikle iş yeri kiralarında yaşanan yüksek artışlar, gerek esnaf gerekse de tacir işletmeler için son dönemde işletmelerin sürdürülebilirliklerini oldukça zorlamaya başladı." dedi.

"İlk defa artış oranı yüzde 70 seviyesini aştı"

Özelmacıklı, “Özellikle iş yeri kiralarında yaşanan yüksek artışlar, gerek esnaf gerekse de tacir işletmeler için son dönemde işletmelerin sürdürülebilirliklerini oldukça zorlamaya başladı. İlk defa artış oranı yüzde 70 seviyesini aştı. Konutlarda ise 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 akşamına kadar yenilenen kira sözleşmelerinde yüzde 25 artış oranı ise sabit uygulanıyor. İş yeri için de sabit bir oran belirlenmeli.” dedi.

"Kira artışları maliyetleri etkiliyor"

Özelmacıklı, “2022 Yılı Ocak-Ekim döneminde TOBB gerçek kişi kapanan ticari iş yeri istatistiklerine baktığımızda bina inşaatı, mağaza ve internet üzerinden perakende ticareti, lokantalar, kara ve yolcu taşımacılığı gibi faaliyet konuları ön plana çıkıyor. Kapanan limited şirket istatistiklerinde de benzer şekilde bina inşaatı, lokantalar, toptan ve perakende faaliyet konuları öne çıkıyor.” diye konuştu.

"Home ofislerde kullanım türü önemli"

Home ofis olarak sektörde tanımlanan kavramın hem ev hem iş yeri olarak kullanılan gayrimenkuller olduğunu ifade eden Özelmacıklı, “Bu tür taşınmazlar eğer konut olarak kullanılıyor ise konut artışı uygulanıyor. Eğer işyeri olarak kullanılıyor ise artış iş yeri olarak uygulanıyor. Arsa ve arazilerde ise kontrattaki artış oranı geçerli.” dedi.