Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul Güngören’de Şişecam konutları temel atma törenine katıldı.

Hürriyet'te yer alan habere göre, kira ve ev fiyatlarındaki artışla ilgili soruyu Bakan Kurum, özetle şöyle yanıtladı:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut seferberliğini yaptık bitirdik. 1 milyon 130 bin rakamına ulaştık. Sayın Cumhurbaşkanımız yeni bir sosyal konut projesini müjdeleyecek.

Aidat öder gibi kiranın da altında bedel ve taksitlerle vatandaşlarımız ev almaya devam edecek. Pandemi süreci ile birlikte gerek konut fiyatlarındaki ve kiralardaki artışı yakinen takip ediyoruz.

Cumhurbaşkanımızın da talimatları ile ilgili bakanlıklarımızla birlikte ortak bir çalışma yürütüyoruz. Yürüttüğümüz çalışma çerçevesinde de vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğimiz bu noktada kira artışlarının takibi ve kira artışlarının bedelleri noktasında düzenlemeler için bir çalışma yapıyoruz.

Satılan Evdeki Kiracı Çıkmak Zorunda Değil! Satılan Evdeki Kiracı Çıkmak Zorunda Değil!

Cumhurbaşkanımız yakın zamanda paylaşacaktır. Mevzuat belli, kira artış oranı enflasyon oranını geçemez. Bir düzenleme yapıyoruz. 1 hafta 10 gün içinde tamamlayıp milletimizle paylaşacağız.”

Fahiş Artışa Hukuki Takip

Bakan Kurum, fahiş artışlarla ilgili yaptırımlar için “Durumu fırsat görüp enflasyon ve kira artış oranı açıkladı, bu artış oranı üzerinde bir artış söz konusu ise bununla ilgili hem adli hem hukuki süreci takip ediyoruz. Düzenlemede bunlarla ilgili de çalışacağız” dedi.