Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri (TÜGEM) Derneği Başkanı İlyas Özçelik, 1 Temmuz itibariyle hükümetin getirdiği kira artış oranındaki yüzde 25'lik sınırın kalkacağını ve sonrasında kiraların nasıl bir seyir izleyeceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi Hayalet Evlere Ek Emlak Vergisi

Birçok ev sahibi ve kiracının bu süreci davalık olmadan tamamlayacağını düşündüğünü belirten Özçelik, 1 Temmuz sonrasında yoğun bir kiracı-ev sahibi dava sürecinin yaşanacağını ifade etti.

Ayrıca, Eylül ayından itibaren yeni yasal düzenlemeyle birlikte kiracı-ev sahibi davalarında arabuluculuk şartının getirildiğini ve dava açmadan önce avukatlar aracılığıyla arabuluculuk yapmanın zorunlu hale getirildiğini söyledi.

Önümüzdeki dönemde kira artışları konusunun yetkililer tarafından daha sıkı takip edileceğini ve daha sert yaptırımların uygulanabileceğini belirten Özçelik, hapis cezaları ve yüksek miktarlarda para cezalarının gündeme gelebileceğini ifade etti. Bu tür konuların yasal düzenlemelerle çözülebileceğini vurgulayan Özçelik, sorulara açık yüreklilikle yanıtlar verdi.

Editör: Emlak Zirvesi