TÜİK’in açıkladığı bazı enflasyon verilerinin dahi yıllık yüzde 56 seviyelerine denk düştüğü Türkiye’de yüzde 25’lik zam sınırının kabul edilemez olduğunu ifade eden bazı ev sahipleri, hükümete çok büyük tepki gösterirken, kirada %25 zam sınırı uygulamasının akıbetinin ne olacağı da merak konusu olmayı sürdürüyor.

Kredili Konut Satışı 76 Şehirde Geriledi Kredili Konut Satışı 76 Şehirde Geriledi

Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek’in ekonomideki bu tür kısıtlayıcı olan adımlara son verme yolundaki adımlarının, 31 Mart seçimleri sonrasında kira zam sınırı için de uygulanacağı düşünülürken, kulislerden gelen bazı bilgilere göre yüzde 25’lik kira sınırı Temmuz ayı itibarıyla değişikliğe uğrayacak.

Türkiye’deki çalışan ücretleri ve ortalama kira fiyatları arasındaki makasın giderek açılmasıyla uygulamanın bir anda sonlandırılmasının mümkün olmadığını düşünen ekonomi yönetimi, böyle bir kararla halihazırda 5-6 bin lira seviyelerinde kirası bulunan çok sayıda dairenin aniden 3-4 kat zamlanmasından fiyatlanıyor.

Bu sebeple kontrollü bir geçiş düşünülürken, yüzde 25 zam sınırının ilk aşamada enflasyon seviyelerine yükseltilmesi ve birkaç yıl sonra yeniden eski kira zam uygulamasına dönüleceği tahmin edilmekte. Temmuz ayında alınması tahmin edilen bu karar için ilerleyen günlerde Hazine ve Maliye Bakanı olan Mehmet Şimşek tarafından açıklama yapılacağı tahmin ediliyor.

Editör: Emlak Zirvesi