Büksel Bölge Parlamentosu, enerji krizini sebep göstererek şehirdeki kira artışlarının sınırlandırılmasına yönelik teklifi kabul etti.

Düşük enerji verimliliğine sahip olan evler için kiralar bir yıl boyunca artırılamayacak. Brüksel'de kiraların artış oranını belirleyen endeksleme sistemi hesaplaması bir yıllığına değişecek.

Kira bedeli konutların enerji seviyesine göre belirlenecek

Yeni düzenlemeye göre kira artışları konutların enerji sınıflarına göre yapılabilecek. Enerji performansı A, B, C ve D sınıfında olan evlerin kiralarına enflasyon oranına bağlı endeksleme sistemi uygulanacak.

Böylece sadece yüksek enerji verimliliğine sahip dairelerin kiralarına zam yapılabilecek. Enerji sınıfı E olan konutların kiraları endeksleme oranının yüzde 50'si kadar yükseltilebilecek.

ABD'de Yeni Konut Satışları Haziranda Beklentileri Karşılayamadı ABD'de Yeni Konut Satışları Haziranda Beklentileri Karşılayamadı

F ve G sınıfı konutlara zam uygulanmayacak

En düşük enerji verimliliğine sahip olan F ve G sınıfındaki evlerin kiralarına bu yıl zam yapılamayacak. Yeni düzenleme Brüksel'deki kiralık dairelerin yaklaşık yüzde 65'inde etkli olacak. 

Evler yalıtıma uygun değil

Yapılan çalışmalarda Brüksel'deki kiralık konutların yüzde 30'unun G sınıfında, yüzde 15'inin E sınıfında ve yüzde 20'sinin D sınıfında olduğu ortaya koyuyor.

Brüksel'de ev sahipleri kiralık dairelerine yüksek maliyetli olan yalıtım ve izolasyon gibi harcamaları yapmaktan çekiniyor. Bu durum, son dönemde yaşanan enerji kriziyle birlikte düşük enerji verimliliğine sahip konutlardaki kiracıları zor duruma bırakıyor.

Enflasyon en yüksek seviyesinde

Belçika'da enflasyon hesaplaması şok etti. Eylül'de 1975 yılından bu yana  ölçülen en yüksek seviyede çıktı. Ülkede enflasyondaki yükselişin temel sebebi enerji oldu.

Ülkede eylül ayında 1 yıl öncesine kıyas ile doğal gaz fiyatı yüzde 134,9, elektrik fiyatı yüzde 81,3 ve kalorifer yakıtı fiyatı ise yüzde 56,3 kadar yükseldi.

Editör: Emlak Zirvesi