Konut Değerini Düşük Göstermenin Cezası Nedir? Konut Değerini Düşük Göstermenin Cezası Nedir?

TGRT Haber'de yer alan habere göre Yazgan,  konut ve  kira fiyatlarının arttığını belirterek memurların yaşadığı ekonomik sıkıntılarla ilgili önemli açıklamalarda ve taleplerde bulundu.

"BÜYÜKŞEHİRLERDE YAŞAMALARI ÇOK ZORLAŞTI"

Kira fiyatlarının Ankara’da 5 bin, İzmir’de 6 bin, İstanbul’da da 7 bin liranın üzerinde olduğunu vurgulayan Yusuf Yazgan, kamu görevlilerinin İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler yerine küçük şehirlerde yaşamayı tercih eder hale geldiğini söyledi.

Ortalama memur maaşının 10 bin lira olduğuna dikkati çeken Yazgan, “Gıda fiyatlarındaki artışla birlikte memurlarımız hakikaten büyükşehirlerde zor durumda kalmaktalar ve zor geçim şartları nedeniyle zor şartlar altında memuriyet hayatını sürdürmekteler” dedi.

"MEMURLAR KÜÇÜK ŞEHİRDE YAŞAMAK İSTİYOR"

Küçük şehirlerde yaşayan memurlar ile büyükşehirlerde yaşayan memurların aynı maaşı aldıklarını ancak büyükşehirlerdeki memurların giderlerinin küçük şehirlerdeki memurlara göre aynı olmadığına dikkat çeken Yazgan, “Kamu görevlileri bugün Ankara, İstanbul ve İzmir yerine küçük şehirlerde yaşamayı tercih eder hale geldiler.

Büyükşehirlere atanan memurlar, diğer illere tayin istiyorlardı. Büyükşehirlerde yerleşik olarak yaşayan memurlar bile artık küçük illere gitme noktasında bir mücadele içerisindeler” dedi.

"MEMURLARA 'BÜYÜKŞEHİR FARKI' VERİLMELİ"

Bu durumun çözümü için memurlara ‘büyükşehir farkı’ verilmesi gerektiğini söyleyen Yazgan, “Bizim sendika olarak önerdiğimiz ‘büyükşehir farkı’ şeklinde büyükşehirde yaşayan kamu görevlilerinde bir dokunuş yapılması lazım.

Bununla ilgili son dönemde yaşanan gıda artışı, konut ve kira fiyatlarındaki artış, bunu bir defa daha gösterdi.” diye konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi