Milli Gazete'de yer alan habere göre, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, pandemi döneminde yüzde 10’a düşürülen kira stopajının yeniden yüzde 20’ye çıkarılmasının esnafa yük olduğunu söyleyerek, “Günümüz ekonomik koşullarında kira stopajı tamamen kaldırılarak esnafımız sırtındaki kamburdan kurtarılmalı” ifadelerini kullandı.

Palandöken, yüksek enflasyon nedeniyle alım gücünün düşmesi sonucu kepenk dahi açamayan esnafın stopaj sorunu ile ilgili çağrıda bulundu.

DASK Mağduru Olmamak için Bunlara Dikkat! DASK Mağduru Olmamak için Bunlara Dikkat!

Pandemi döneminde kısa bir süreliğine geçici olarak düşürülen işyeri kira stopajının tamamen kaldırılması gerektiğini belirten Palandöken, “Pandemi döneminde devreye alınan uygulama ile iş yeri kiralarında stopaj oranı yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmüştü. O dönem bu indirim esnaf ve sanatkârımızı bir nebze olsun rahatlatmıştı.

Ancak yeniden yüzde 20 kira stopaj oranına geri dönülmesi esnafımızın üzerinde haksız bir yük oluşturuyor. Günümüz ekonomik koşullarında kira stopajı tamamen kaldırılarak esnafımız sırtındaki kamburdan kurtarılmalı” dedi.

KİRA TAVAN UYGULAMASI İŞ YERLERİNE DE UYGULANMALI

n Konut kiralarına getirilen yüzde 25 tavan uygulamasının iş yerleri içinde uygulanmasını talep eden Palandöken, “Esnafın elektrik, su, doğal gaz faturaları ve işçi maliyetleri artarken iş yeri kiraları da tavan yaptı. Konutlardaki kira bedelinde en fazla yüzde 25 oranında artış yapılabiliyorken, aynı uygulama iş yerleri için de geçerli olmalı” çağrısını yaptı.