Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, son dönemlerde yükselişini sürdüren enflasyon, kiracılar ile ev sahiplerinin aralarını açtı.

Devletin kararı ile yürürlüğe giren azami yüzde 25 kira zammını bir şekilde veto eden ev sahipleri, mevcut kiracılarını evden çıkararak evlerini daha yüksek fiyattan kiraya vermenin yollarını ararlarken kiracılar da yasalar ile belirlenmiş olan haklarını savunabilmek adına mahkemelerin yolunu tuttu.

Sık sık mahkeme koridorlarına taşınan kiracı-ev sahibi anlaşmazlıklarına karşı araya giren yetkililer, yeni bir karara imza attı.

Söz konusu karara göre ev sahipleri ve kiracılar arasında yaşanan anlaşmazlıklar için ilk olarak arabuluculara başvurulacak, gerekli görülmesi durumunda ise konu mahkemeye taşınacak. Karara ilişkin ayrıntılar belli oldu.

KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

2013 yılında uygulanmaya başlanan arabuluculuk sistemi, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatı üzerine yeniden düzenlendi. Kapsamının genişletilmesine karar verilen arabuluculuk sistemi ile ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne teklif sunuldu ve teklif ilgili kişiler tarafından onaylanarak yasalaştı.

Söz konusu yasaya göre İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kat mülkiyeti, kira, ortaklığın giderilmesi ve komşu hakkından kaynaklı uyuşmazlıklar için arabuluculuk dava şartı haline geldi.

YENİ DÜZENLEMENİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Ev sahibi- kiracı arasında yaşanan ilgili uyuşmazlıklar için 1 Eylül 2023 tarihinden itibaren taraflar, mahkemeye başvurmadan önce arabulucuya başvuruda bulunacak.

Müracaatlar, adliyelerde hizmet veren arabuluculuk büroları tarafından ücretsiz olarak kabul edilecek. Başvuru dahilinde harç, tanık, yargı gideri ve bilirkişi ücreti gibi ödemeler talep edilmeyecek.

Arabuluculuk kapsamında yapılacak olan görüşmeler 3 hafta içerisinde tamamlanacak. Arabulucu tarafından gerekli görülmesi durumunda bu süre 1 hafta daha uzatılabilecek.

Yeni düzenleme ile birlikte senede yaklaşık olarak 74 bin kira uyuşmazlığı arabulucu tarafından değerlendirilecek.

Boş Konuttan da Vergi Alınacak Boş Konuttan da Vergi Alınacak

Ek olarak komşu hakkı, ortaklığın giderilmesi ve kat mülkiyetinden kaynaklı uyuşmazlıklar ile birlikte arabulucu tarafından değerlendirilecek olan toplam dosya sayısı 126 bine ulaşacak.

Editör: Emlak Zirvesi