Elazığ’da artan talepler sebebiyle kiralık daire bulmak zorlaşırken, fiyatlarda cep yakıyor. Ev bulmanın neredeyse imkânsız olduğu Elazığ’da vatandaşlar fahiş fiyatlar ödemeye razı oluyor.

Depremlerden etkilenen iller arasında olan Elazığ’da konut sıkıntısı her geçen gün artarak devam ediyor. Yüzlerce binanın ağır hasar aldığı ilimizde konut sayısının azalması, kiralık daire fiyatlarını uçurdu. 24 Ocak 2020, depreminden sonra Elazığ'ın konut stoku yenilense de Kahramanmaraş Merkezli depremlerin ardından kentte konut neredeyse tükenmiş duruma geldi. Çünkü 6 Şubat depreminden sonra Elazığ’da yüzlerce eski konut ağır hasar aldı.

İL MERKEZİNDE KİRALIK DAİRE BULMAK ZOR

Öte yandan Kahramanmaraş Merkezli depremlerin ardından afetzedelerin akın ettiği illerden biri de Elazığ olmuştu. Çevre illerden depremzedelere kapılarını açan ilimiz barınma konusunda her türlü desteği sağlamıştı. Ancak gelinen noktada göç alan ilimizde kiralık daire bulmak zorlaşırken, fiyatlarda cep yakıyor.

FAHİŞ KİRALARI ÖDEMEK ZORUNDA KALIYORLAR

Ağır hasarlı, binaların sayıları her geçen gün artarken evlerini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlar uzun süre ev arayışları sonucunda fahiş kiralar ödemek zorunda kalıyorlar.  

REKOR SEVİYEDE ARTTI

Deprem öncesi bin 500 olan ev kiraları 6 bin liraya, lüks evler ise 10 bin liraya kadar yükseldi.  Elazığ’da ciddi anlamda ev karmaşası yaşayan vatandaşlar, taşınacak boş kiralık konut bulamamaktan yakınırken, öte yandan kira fiyatlarının 2 katı artmasına da tepki gösteriyor.

Apartmandaki Usulsüzlükleri Bildirdi, Başına Gelmeyen Kalmadı Apartmandaki Usulsüzlükleri Bildirdi, Başına Gelmeyen Kalmadı

GÖÇ VE HASARLI BİNALAR

Gayrimenkul sektöründe çalışanlar, Elazığ’da ki kira artışının nedenini, deprem felaketi sonrası çevre illerden şehre gelenlerin yoğun olmasına ve yüzlerce ağır hasarlı binanın olmasına bağladı. Vatandaşlar ise konut kiralarındaki artışlardan mağdur olduklarını ve yetkililerin bu büyük soruna biran önce el atmaları gerektiğini söylediler.

Editör: Emlak Zirvesi