Kira, kat mülkiyeti, komşuluk hakkı ve ortaklığın giderilmesinden kaynaklı uyuşmazlıklarda dava şartı arabulucuk uygulaması, yaklaşık 2 ay önce sisteme kazandırıldı.

Bu kapsamda kiracılar ve ev sahipleri arabuluculuğa başvuru için adliyelerden bireysel ya da avukatları aracılığıyla başvuru yapabiliyor.

Kira ilişkisinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda 50 bin 89 dosya açıldı. Bu dosyalardan 19 bin 513’ünde müzakere süreci tamamlandı.

Dosyalardan 11 bin 544’ünde taraflar anlaşarak el sıkıştı. Böylelikle, başarı oranı yüzde 59,16 oldu.

KAT MÜLKİYETİNDEN KAYNAKLANAN UYUŞMAZLIKLARDA 67,82 BAŞARI SAĞLANDI

Kat mülkiyetinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda ise 2 bin 918 başvurudan, 693 görüşmesi tamamlanan dosyadan, 470’i anlaşma ile sonuçlandı.

Diğer dosyaların müzakere süreci devam ederken, başarı oranı yüzde 67,82’ye ulaştı. Bu oran komşuluk hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklarda ise yüzde 55,55 olarak gerçekleşti.

EV SAHİBİ VE KİRACILAR ARABULUCUYA GİTMEDEN DAVA AÇAMAYACAK

Kira tespit, tahliye, uyarlama, kontrat kaynaklı sorunlar, taşınmaz paylaşımı, kat mülkiyetinden kaynaklı uyuşmazlıklar gibi davalar artık arabuluculuk uygulaması kapsamında görülüyor. 

Kira alacağı, bedel artırımı, tahliye talebi, komşuluk hukuku ya da tazminat isteğinden kaynaklanan anlaşmazlıklar için taraflar ilk olarak mahkemenin değil, arabulucuların konusu oluyor.

Konut Satışına Ekspertiz Zorunluluğu Geliyor Konut Satışına Ekspertiz Zorunluluğu Geliyor

Ev sahibi ya da kiracılar arabulucuya gitmeden dava açamıyorlar.

Editör: Emlak Zirvesi