Haberlisin'den Nazile Akarsu'nun haberine göre, uzun yıllardır emlakçılık yapan Sefa Berber, “ 2023 yılında da kiralara artış bekleniyor. Gidişat ve rakamlar her zaman artıyor ama kiracı mal sahibi her zaman birbirlerine ılımlı davransınlar çünkü bu olaylardan rakamsal konularla baş edemeyiz. Bu yüzden biraz iyi niyetli olup birbirimizin ilişki çıkarları doğrultusunda hareket edersek daha iyi olur.

Kiralar cumhurbaşkanımızın açıkladığı Temmuz Ayı’na kadar sabit Temmuz Ayı’ndan sonra ne gösterir bilmiyorum.  Ama bu gidişle artacak gibi duruyor.  Şu ana kadar gayrimenkul piyasası hiç geri gelmedi, bundan sonra da geri gelmez.

Deprem Konutlarında Sona Yaklaşıldı Deprem Konutlarında Sona Yaklaşıldı

Sakarya’da kiralar en çok Serdivan bölgesinde yoğun.  Serdivan bölgesinde öğrenci, çalışan ve sosyal tesisleri daha fazla olduğu için Serdivan bölgesine tercih artıyor, kiralarda haliyle yüksek oluyor” şeklinde konuştu.

“KAT SAYISI PROBLEM”

Kira fiyatlarının yüksek olmasının nedeni kat sayısı diyen Berber, “Kiraların yüksek olmasında hammadde sıkıntısının kira fiyatları üzerinde etkisi var.  Şunu da es geçmemek gerekli. Sakarya’da kat sayısı problemi var.

Adapazarı’nda kat sınırlaması kot farkı olmayan yerlerde 3 kat, bakıyoruz İzmit’te adam 6 kat yapıyor. Ona göre daire sayısı çıkartıyor. Bizim burada 3 kat yapılıyor. Ona göre daire sayısı çıkartılıyor. Yani bizim burada daire sayısı az çıktığı için otomatik olarak arsalara da yoğun talep oluyor ve arsalar azalıyor. Yani imarda da sıkıntılarımız var.

Kira fiyatları ile ilgili yüzde 90 imar probleminden kaynaklanıyor. İnşaat yapacak bir adam 3 milyon lira maliyet çıkartıyor ama bunu İzmit’teki adam 6 daire yapacak, daire başına böldüğünde 500 bin liraya denk geliyor. Bizim burada bir milyon liraya denk geliyor. O yüzden imar planı burada önemli bir faktör” ifadelerini kullandı.

HAMMADDE SIKINTISI

Emlakçı dükkânı olan Sinan Başak, “Kira fiyatlarının yükselmemesini temenni ediyoruz ama şartlar gereği yükselir diye düşünüyorum. Hammadde sıkıntımız var. Hammadde olmayınca inşaat yapılamıyor, inşaat yapılamayınca ev yapılamıyor.

Genel olarak inşaat yapılma sıkıntısı olduğu için konut açığı var. Sakarya sürekli göç alan bir yer. O yüzden konut açığı olduğu için kiralık ev bulmak zor oluyor. Bazı ev sahipleri paraya düşkün olduğu için kiralar yükseliyor” şeklinde konuştu.

“TEMMUZ AYINDA ARTIŞ OLACAK”

2023 yılında da artışlar olacak diyen Başak, “Sakarya’da en yüksek kiralar Serdivan bölgesinde. Serdivan bölgesinde yeni yapılaşma ve yeni evler yapılıyor. Stadyum tarafında da yeni evler yapılıyor ama Serdivan’da alışveriş merkezinin olması, üniversitenin olması, kafelerin olması yoğunluğun orada olmasına neden oluyor bu da direk olarak kiraların artmasına neden oluyor.

Serdivan Sakarya’nın elit bölgesi olduğu için insanlar orayı tercih ediyor. Kiralar Temmuz ayına kadar yükselmeyecek ama Temmuz ayından sonra ne olur bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Editör: Emlak Zirvesi