Kiracılar Dayanışması Platformu üyeleri gün geçtikçe artan kira fiyatlarına ve barınma sorunlarına dikkat çekmek için Attalos Heykeli önüne bir araya geldi.

Kiracıların sorunlarının her geçen gün arttığını ifade eden platform üyeleri, getirilen yüzde 25 zam sınırının uygulanmadığını dile getirdi. Üyeler, 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanununda Kira Sözleşmesinde değişiklik talep ederek reform isteğinde bulundu.

KİRACILAR ÇIKMAZDA

Çözüm olarak sunulan şartların mevcut sistemde çözümden çok sorunları büyüttüğünü ifade eden Kiracılar Dayanışması Platformu üyelerinden Cengiz Kul, kiracıların çıkmazda olduğunu söyledi.

Kul, “Arabuluculuk ve yüzde 25 sınırı yara bandıdır. Bizler yara bandı değil tedavi istiyoruz. Çözüm diye önümüze sunulan şeyler çözümsüzlük doğuracak milleti birbirine düşürecektir. Zaten yüzde 25 ‘e kimse uymuyor. Uymuş olsalardı bu kadar insan sokağa atılıyor olmazdı.

Biz kiracılar dayanışması platformu olarak belediyelerde konut satış ve kira tespit komisyonlarının kurulmasını, evlerin sınıflandırılmasını ve buna göre tavan fiyat belirlenmesini talep ediyoruz” dedi.

‘GÖÇ POLİTİKASI DEĞİLMELİ’

Göç politikasının değiştirilmesi gerektiğini de ifade eden Kul, konut ve toprak satışı ile ülkeye döviz girişi sağlamak yerine üretim ile ülkeyi kalkındıracak bir planlamanın daha doğru bir yaklaşım olacağını belirtti.

Kul, “Şuan yoğun biçimde yabancılara sadece konut değil toprak da satıldığını görmekteyiz. Önüne gelene 400 bin dolara konut alma karşılığı vatandaşlık verilerek, Türk halkı enflasyonla boğuştuğu gibi bir de zengin yabancıların dolarlarına yem edilmiştir. Tüm emekli, asgari ücretli, öğrenci, memur kısaca dar gelirli vatandaş zor durumda bırakılmıştır” sözlerini ekledi.

‘TEHDİT EDİLİYORUZ’

Kiracılar dayanışması kurucuları olarak tehdit aldıklarını ifade eden Şerife Yavuz,  “Biz kiracılar dayanışması kurucuları olarak tehdit alıyoruz. Bizi tehdit eden kişiler gruplarımızı kapatıp Antalya’yı terk etmemizi; terk etmez isek bizimle seçimden sonra makamlarında görüşeceklerini söylüyorlar.

Biz kiracılar dayanışması kurucuları olarak meydandayız. Kim ne yaparsa yapsın vazgeçmedik asla da vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

SİYASETİN TEMEL SORUNU

Konut sorununun siyasetin temel sorunu olduğunu ifade eden Seda Kul ise, “Bu durum, sadece büyük ekonomik çöküntünün yaşandığı ve yoksullaşmanın toplumsal hayatı ve düzeni tehdit eder hale geldiği sıra dışı dönemler için geçerli değildir.

‘Normal’ zamanlarda da konut alanları ve konuta erişim biçimleri iktidar ilişkilerini hem yansıtır hem de şekillendirir. Bu anlamda yaşadığımız bu sürecin mimarı olarak izlediği yanlış politikalar sebebiyle mevcut iktidarı ve güçsüz muhalefeti görmekteyiz” diye konuştu.

TAHLİYE TAAHHÜTÜ

Kul, konuşmasının sonunda tüm üyeler adına Cumhurbaşkanı adaylarına sorunlarının çözümüne yönelik seslendi.

Kul, “Buradan tüm cumhurbaşkanı adaylarına sesleniyoruz. Biz kiracıların kaderi olan tahliye taahhütnamesi imzalamanın nasıl bir duygu olduğunu anlamaları ve seçildikten sonra bizlerin sorununa hemen çözüm bulmaları adına; açıklayacağım 2 maddelik koltuk tahliye taahhütnamesini ıslak imza ile imzalayıp sosyal medya hesaplarından paylaşan cumhurbaşkanı adayına oy vereceğimizi kamuoyuna duyururuz.

Yapı Ruhsatı Verilen Binaların Yüzölçümü Arttı Yapı Ruhsatı Verilen Binaların Yüzölçümü Arttı

Birinci madde, balkon konuşmasında, dış göç yasağı ve kira rayiç bedeli getirme. İkinci madde ise ilgili kararnameyi bir hafta içinde çıkarmak. Eğer bu maddeleri yerine getiremezse koltuktan tahliye edileceğini resmi şekilde kabul ve beyan etmelerini istiyoruz” dedi. 

Editör: Emlak Zirvesi