Bunca yıllık meslek hayatımda ilginç çok olaya tanık oldum ama böylesine ilk defa tanık oluyorum.

Bir eve giren hırsızın para çaldığını gördüm, ziynet eşyası çaldığını gördüm, kapıdan bisiklet, motosiklet çaldığını gördüm de bir sisteme bağlı, son derece teknik bilgi isteyen ve dakikalarca sürecek bir operasyonla kombinin çalındığına ilk defa tanık oluyorum.

Peki bu durumda yeni kombi temini konusunda sorumluluk kimde? Bir yeri kiraya veren, kiralayan, kiralananı kullanılır vaziyette teslim etme ve bu şekilde bulundurma mecburiyetinde. Buna bakılırsa, kiraya veren yeni kombi takacak.

ANCAK: Kiracı da kiralananı kullanırken doğruluk ve dürüstlük kurallarına uyacak ve kiralananı , aldığı gibi muhafaza edecek ve aldığı gibi teslim edecek.

Hisseli Tapu Tek Tapuya Nasıl Çevrilir? Hisseli Tapu Tek Tapuya Nasıl Çevrilir?

Bu kuralın uygulamasında kiralayan, yani ev sahibi, evi kiracıya kullanılır vaziyette teslim etmiş, kombi eskimeden dolayı da devre dışı kalmamış.

O halde kiraya veren sorumluluğunu yerine getirmiş. Peki kiracının durumu ne? Kiracı da kiralananı aldığı gibi muhafaza etmek durumunda.

Ama şimdi aldığı gibi muhafaza edemiyor ve gerektiğinde de bu hali ile yani aldığı gibi iade edemeyecek. Sebebi, eve bu kadar rahatlıkla bir hırsızın girmesine engel olamayışı.

Dolayısıyla bana göre hırsızlıktan sorumlu tutacak kişi kiracı. Yani yeni bir kombi alıp yerine takacak kişi kiracı. Şayet gerekli önlemleri alsaydı kombi çalınmayacaktı.

Şayet eskimeden dolayı kombi devre dışı kalsaydı bu defa ev sahibi yani kiraya verenin yenilemesi gerekecekti ama şimdi durum farklı, bu benim şahsi görüşüm.