AK Parti MKYK, seçim sonrası ilk toplantısını Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yaptı. Toplantıda iç ve dış politikadaki gelişmelerin yanı sıra kira artış oranları da değerlendirildi.

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor! Gayrimenkul Sektöründe Yeni Dönem Başlıyor!

Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, konuya ilişkin olarak “Vatandaşlarımız müsterih olsunlar, kiralarla ilgili olarak bize ilettikleri bütün şikayetleri yakından takip ediyoruz.

Bu konudaki mücadelemizi ivmesini artırarak, etkisini geliştirerek devam ettireceğiz. İş dünyası bütün paydaşlarla birlikte, Cumhurbaşkanımızın açıkladığı çerçevede, enflasyonun tek haneye inmesi konusunda yeni hükümetimiz Türkiye Yüzyılı’nı kucaklayacak politikaları hayata geçirmeye devam edecek. İnşallah enflasyonun tek haneye düştüğü rakamları göreceğiz. Bütün bu hayat pahalılığıyla ilgili gündemlerin de çok yakın zamanda gündemimizden çıktığını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Yetişir’

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da “Kiralara yüzde 25 zam sınırı düzenlemesi üzerinde çalışılıyor, süre uzatılacak” dedi.

MKYK’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tunç, kira artışlarında 11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında en fazla yüzde yirmi beş artış yapılabilmesini içeren düzenlemeyle ilgili çalışma olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, konunun Bakanlığın değil, TBMM’nin yetkisinde olduğunu söyledi.

Düzenlemenin süresinin 1 Temmuz’da dolacağı hatırlatılınca Tunç, “Çalışıyoruz, yetişir” yanıtını verdi. Kira artışlarına ilişkin yasal düzenleme üzerinde Adalet, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Hazine ve Maliye Bakanlıkları çalışıyor.

Düzenleme kapsamında kira sözleşmelerinde yazan artış oranı ya da TEFE-TÜFE geçerli olacak. Kanun yürürlüğe girdiğinde, ilgili tarihten itibaren uygulanacak, arada mahsuplaşma olacak.

Yüzde 25’lik kira artışı sınırlamasıyla ilgili etki analizleri yapılacak. Türkiye genelindeki kira artışları araştırılacak, artışlara ilişkin şikayetler il ve bölge bazında değerlendirilecek, vatandaş şikayetlerinin mahkemeye yansıyıp yansımadığı da göz önünde bulundurulacak.

Editör: Emlak Zirvesi