Konutta Artış Dövizi Solladı! Konutta Artış Dövizi Solladı!

Aydınlık'ta yer alan habere göre, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi BETAM'ın "Kiralık konut talebinde gevşeme sinyalleri" başlıklı Sahibindex Kiralık Konut Piyasası Görünümü sonuçlarına göre, yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 153.5, Ankara’da yüzde 159.6, İzmir’de ise yüzde 161.8 oldu.

Ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 84.5 lira, Ankara’da 42.3 lira, İzmir’de ise 60 lira olarak ölçüldü. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları ülke genelinde, İstanbul’da ve Ankara’da artarken İzmir’de azaldı.

ÜÇ GÖSTERGE İŞARET ETTİ

Kiralık konut talep göstergesi ağustosa kıyasla yüzde 16.7 azaldı. Bunun yanında, kiralık konut talebi geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 17.2 düştü.

Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullanılan kiralanan konut sayısının kiralık ilan sayısına oranı ülke genelinde ve üç büyük ilde azaldı.

Kiralık konut piyasasındaki bir diğer canlılık göstergesi olan ve kiralık ilanların ne kadar süre yayında kaldığını ölçen kapatılan kiralık ilan yaşı ülke genelinde, İstanbul’da ve Ankara’da az da olsa artarken İzmir’de azaldı.

Raporda, “Bu üç gösterge kiralık konut piyasasında yavaşlama sinyalleri vermektedir.” denildi.