Son dönemde konut fiyatlarında yaşanan artış, kiralara da yansıdı. Eb sahipleri, kiracılardan fahiş bedeller isteyerek vatandaşları mağdur ederken, mahkemeler ise ev sahibi-kiracı davaları ile dolup taştı.

Yeni evlenenler, ev değiştirmek zorunda olanlar veya daha uygun kiraya ev arayanlar kiralık ev ilanlarını kontrol ediyor ancak dolandırıcılar burada da 'sahte ev ilanları' ile yüzlerce kişiyi mağdur ediyor.

DEPOZİTO ALINIYOR, HESAPLAR SİLİNİYOR

İHA'nın haberine göre; konuyu değerlendiren Avukat Abdulsamet Çeker, kira fiyatlarının yükseldiği bu dönemde fırsatçıların ortaya çıktığını söyledi.

Çeker, "Rayiç fiyatların yüksek olduğu yerlerde 'fırsat' adı altında düşük bedellerle kira ilanları giriliyor.

Daha sonrasında kiracılar bu ilan sahipleriyle görüştüklerinde 'Bu evlerin çok fazla taliplisi var. Şu kadar miktar depozito göndermeniz durumunda evi size opsiyonlarız. Sonrasında gelip evi görebilirsiniz' diyorlar.

Kredili Konut Satışı 76 Şehirde Geriledi Kredili Konut Satışı 76 Şehirde Geriledi

Bu konuşma farklı kişilerle farklı ilanlar altında gerçek olmayan fotoğraf ilanları ile gerçekleşiyor. Para transferleri gerçekleşince hesaplar siliniyor. Dolandırıcılık gerçekleşmiş oluyor" ifadelerini kullandı.

İLANA KANARAK KAPORA ÖDEMEYİN

Kapora dolandırıcılığının yalnızca ev ilanlarında değil iş yeri ilanlarında, dükkan, ofis, araç kiralama, araç satın alma gibi durumlarda da gerçekleştiğini söyleyen Çeker, "Fiziksel olarak görmeden, canlı olarak görmeden bu işlere girişmek tavsiye edilir nitelikte şeyler değil.

Artan kiraların olduğu dönemde haklı olarak uyguna kiralamak isteyenler bu tip ilanlara yönelebilir. Daha sonrasında uyguna getirmek isterken kendilerini bir anda dolandırılmış olarak bulabilirler" dedi.

Vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Çeker, "Sadece ilandaki uygunluğa kanarak görmeden bir kapora bedeli ödenmemesi gerekiyor.

Çünkü zaten kiralık dairlerin, ofislerin ya da emsal olabilecek her şeyin zor bulunduğu bir ortamda normal fiyatın yarısına verilmesi de çok mantıklı bir iş değil" diye konuştu. 

Editör: Emlak Zirvesi