Konut Fiyatlarında Gevşeme Sürecek Konut Fiyatlarında Gevşeme Sürecek

Gaziantep'te yaşayan vatandaşların ev kiralarıyla mücadelesi binlerce Suriyeli'nin savaş nedeniyle kente gelmesiyle başladı. Bu istenmeyen göç nedeniyle ev kiraları bir anda 2 - 3'e katlandı.

Daha sonra ise tüm yurtta olduğu gibi Gaziantep'te de ev kiraları ekonomik koşullar nedeniyle bir zam daha gördü.

5 - 6 yıl önce 750 lira ile 1.000 lira arasında değişen evlerin aylık kirası bir anda 2 - 3 bin liraya fırladı. Ekonomideki kötü gidişatın emlak sektörüne olumsuz yansımasıyla ise kentin ortalama semtlerinde ev kiraları 5 ile 7 bin 500 liraya yükseldi.

DEPREM OLDU, KİRALAR 2'YE KATLANDI

6 şubat depremi ise Gaziantep'te ev kiralarını bir kez daha katmerli zamla karşı karşıya bıraktı. Sadece İslahiye ve Nurdağı'nda yıkım yaşanan Gaziantep kent merkezi bu kez de Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş'tan evsiz kalan binlerce depremzedenin akınına uğradı.

Bu nedenle de ev kiraları ortalama semtlerde 8 - 10 bin liraya, biraz daha yüksek gelirli insanların yaşadığı semtlerde ise 15 - 20 bin lira olarak işlem görmeye başladı. Ancak, ev sayısı talebi karşılamayınca ev bulmak da artık neredeyse imkansız bir hal aldı.

BİNLERCE TAHLİYE DAVASI

Ev kiralarındaki bu astronomik artış ev sahipleriyle kiracıları da karşı karşıya getirdi. Evlerini daha yüksek bedelle kiraya vermek isteyen ev sahipleri evlerinde oturan kiracıları ya çok yüksek bedelle oturmaya zorlamaya baladı.

Buna direnen kiracılar ise, “Oğlum oturacak, evi satacağım” gibi gerekçelerle evlerinden çıkarılmak istenince binlerce tahliye davası açıldı.

Bunun yanı sıra, daha önce kiracılarından findeks notu isteyen ve polis olanları öncelikli tercih eden ev sahipleri şimdi de ya memur kiracı ya da memur kefil istemeye başladı. Sanayi kenti olan Gaziantep'te yaşayan işçiler ev sahiplerinin memur ısrarı yüzünden güç durumda kaldı.

Ev sahipleri yayınladıkları ilanlarda genellikle polis memuru şartı arıyor.

ŞİMDİ DE RUSLARIN GÖZDESİ

Gayrimenkul Uzmanı Turgut Korkmaz, deprem öncesinde 4 - 5 bin liraya kiralanan evlerin, deprem sonrasında 10 - 12 - 15 bin liraya kiralandığını buna rağmen ev bulmanın neredeyse imkansız hale geldiğini kaydetti. Ev sahiplerinin memur ya da memur kefilli kiracı istemelerinin de işin tuzu biberi olduğunu kaydeden Korkmaz;

“Şuanda ise Antalya ve Mersin'deki astronomik yükselmeler nedeniyle Rus ve Ukraynalılar Gaziantep’e yöneldi. Bu konudaki talepler giderek artıyor.

Belediyeler ve TOKİ'nin hamleleri de sorunu çözmüyor. Serbest piyasanın özellikle bürokratik engelleri ortadan kaldırılıp hızlı bir yapılaşmanın önü açılmazsa bu sıkıntı daha da giderek büyüyecek” dedi.

Editör: Emlak Zirvesi