Bir önceki aya göre ise yüzde 24 artış oldu. Yabancılara yapılan konut satışları Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 azalarak 5 bin 273 oldu.

Rakamları değerlendiren Akyapı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Dinçel, şu açıklamaları yaptı:

“Konut satışları bu yıl yükselen bir ivme kazanmış, her ay rekorlar duymaya alışmıştık. Ancak önce Temmuz ayında yaşanan 10 günlük tatil ve bu ay da devam eden gerileme ile rekor serisine ara verdik.

Konut satış hızında bir miktar gerileme görünüyor. Bu durum, konuta olan talebin düştüğü şeklinde yorumlanmasın. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan “İlk Evim İlk İşyerim” kampanyasında sunulan 250 bin adet konuta ilk günden gelen 865 binlik 3 buçuk kat talep, konuta olan ihtiyacı ve ilgiyi ortaya koyuyor.

Öte yandan hükümetin orta gelirli için de bir konut kampanyası yapacağını duyurması, talebi bir miktar beklemeye almış görünüyor.”

Bina Tamamlama Sigortası Kapsamı Genişletildi Bina Tamamlama Sigortası Kapsamı Genişletildi

Dinçel, yabancıya satışla ilgili de şu bilgileri paylaştı:

“Yabancılara yapılan konut satışlarında da son 2 aydır gerileme görüyoruz. Yaşanan düşüşte vatandaşlık bedelinin yükselmesi etkili oldu.

400 bin dolar düzenlemesinin düşük bütçeli yabancının alımını keseceğini öngörmüştük ama bu düzenlemeden sonra daha nitelikli, ülkemize döviz bırakan yabancıların talebi net bir biçimde ortaya çıkıyor. Örneğin yabancıların sahil kesimlerinde alımları hız kesmiyor. Aksine artış göstermeye devam ediyor.”

Editör: Emlak Zirvesi