Dünya Gazetesi'nden Sadi Özdemir'in Yazısı...

Gayrimenkulde müzayede ve arabuluculuk hızlı büyüyecek

2001 ekonomik krizinde bankaların batmasıyla ilk başta Dikran Masis’in başlattığı ‘müzayede ile gayrimenkul satışı’ işinin zamanla sektöre yayıldığını belirten TURYAP’ın patronu Azmi Sarıbay, şu anda da sektörün bu konuda dünya çapında zirvede olduğunu söylüyor.

Salon ve dijital altyapının çok güçlü olduğunu vurgulayan Sarıbay, “Yakın zamanda tüm icra satışları ‘mezat satış’ olacak.

Hem icralık gayrimenkullerin sahipleri hem de bunları alacak vatandaşlar için çok daha sağlıklı bir sistem geliyor.

Bir de ‘gayrimenkulde tahkim ve arabulucuk’ işi var ki bunun için de teknik altyapısı güçlü bir merkez oluşturduk. Bankalar artık önce bize gelecek.”

Emlak Vergisi için Son Gün 31 Mayıs Emlak Vergisi için Son Gün 31 Mayıs

Konutta metrekare fiyatlar neden 30 bin lirayı aştı?

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, 2021 Ocak ayında tonu 275 lira olan çimentonun 150 liralık yeni bir zamla yakında 800 liraya yükseleceğine dair mesaj gönderince, kendisine ‘diğer inşaat malzemelerinde son iki yılda ne kadar fi yat artışı olmuştur’ diye sordum.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas’ın bu konuda detaylı bir çalışması olduğunu söyledi ve kapsamlı bir ürün fiyat tablosu gönderdi. Ben içinden sadece birkaç ürünü seçtim.

Çimento’nun tonunda iki yıllık fi yat artışı (TL) yüzde 276 olmuş.

Son 1 yıldaki artış ise yüzde 144. Demirde bu rakamlar yüzde 268 ve yüzde 103, Alüminyumda yüzde 267 ve yüzde 167, bakırda yüzde 267 ve yüzde 124, MDF’de yüzde 441 ve yüzde 276. Bu bilgilere, iki yılda ABD Doları’nın TL karşısında kazandığı değerin yüzde 129 olduğunu da ekleyelim.

Editör: Emlak Zirvesi