İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, inşaat malzemesindeki artışların devam edeceğini, gayrimenkul ve konut alacak vatandaşların şu zamanda kesinlikle beklememesi gerektiğini söyledi.

Bursa'da Bugün'de yer alan habere göre, inşaat malzemelerinde yaşanan fiyat artışları konut fiyatlarını da yükseltiyor. Tüketicinin kiralık veya satılık konuta erişmesi oldukça zorlaştı.

Fiyatlar neden yükseliyor? Sektörün geleceği ne durumda? Konuyla ilgili Bursada Bugün'e açıklama yapan Andıç, "İnşaatta malzeme artışları devam edecek. Bu durumda gayrimenkul fiyatlarına yansıması da kaçınılmaz. Tüm malzemelerde artışa gidildi.  Hem İthal malzemelerde hem de çimento gibi yerelde üretilen malzemelerde artışa gidiliyor.

Bunlar sadece bazı kalemlerde anormal artışlar oluyor. Özellikle çimento ve cam fiyatları daha da arttı. Bir istikrar olmadığı için enflasyonun çok üzerinde artışlar oluyor. Bu durum maliyetlere olumsuz etki ediyor ve gayrimenkul fiyatlarının artışına sebep oluyor" şeklinde konuştu.

"İNSANLAR 40 YILLIK BİNALARA YÖNELİYOR"

Arzda eksilmenin devam ettiğini ifade eden Başkan Andıç, "Dar gelirlinin gayrimenkule gelişi her geçen gün daha zor duruma ulaşıyor. Kredi faizleri her ne kadar düşük olsa da vatandaşın alım gücünün azalması nedeniyle 10 yıl gibi borçlanması oldukça zorlaşıyor.

Vatandaşın alacağı gayrimenkulün metre karesi küçülecek ve önümüzdeki süreçte 3 +1'e değil de 2+1'e sığınmaya çalışacaklar. Belki pahalı noktalarda değil de daha ekonomik bölgelerde konut almaya gayret edecek.

İkinci el satışlar, birinci el satışların iki katı. Artık vatandaş yeni güncel deprem yönetmeliğine göre yapılmış bir binayı alma eğiliminden uzaklaşıyor. 20-30-40 yıllık binalara yöneliyor" açıklamasında bulundu.

Türkiye Genelinde Ortalama Konut Fiyatı 1 Milyon 488 Bin TL! Türkiye Genelinde Ortalama Konut Fiyatı 1 Milyon 488 Bin TL!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdesinden sonra konut fiyatlarının yükseldiğini ve bu durumda sektörlerinin hedef gösterildiğini ifade eden Başkan Andıç, bunu doğru bulmadıklarını ve sektörde yıllarını vermiş, mesleği gayrimenkul üretim olana firmalarının böyle bir fiyat zammına gitmediklerini söyledi. Andıç, bu durum karşısında daha çok bireysel yatırımcıların konut fiyatlarını artırdığını sözlerine ekledi.

"FİYATLAR HÂLÂ OLMASI GEREKEN NOKTADA DEĞİL"

İnşaat malzemelerine sürekli zam gelmeye devam ettiğini söyleyen Andıç, "Malzemeye sürekli olarak artış var. Kişi kendi ürettiğine de sürekli bir artış yapmak zorundadır.

Dolayısıyla bu dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından hemen sonra artışları mercek altına alıp buradan da bir fırsatçılık yapılıyor demek çok doğru olmaz.

Her gün, her kalem malzemesine zam gelen bir sektör, her ay en az bir kere fiyatı güncellemesi durumunda kalıyor. Sektörde bir kârlılıktan bahsedemeyiz. Fiyatlar bile hâlâ olması gereken noktada değil" diye konuştu.

"EĞER İMKÂNINIZ VARSA..."

Vatandaşlara konut alımında tavsiyelerde bulunan Başkan Andıç, sözlerine şu şekilde devam etti; 

"Gayrimenkul ve konut alacak olan vatandaşlar şu zamanda kesinlikle beklememeliler. Arşivlerde de açıklamalarımız var ve yıllardır bunu söylüyoruz. Bu tablo görünüyordu ve şu an geldi, yaşıyoruz. Eğer borç ödeme imkânları var ise kredi almaktan da kesinlikle çekinmemeliler.

Bir an önce gayrimenkulü almalılar çünkü bugün devletimizin yapmış olduğu ciddi bir katkı var. Negatif faiz uygulaması var. Özellikle ilk defa alanlar için çok değerli. Bugün almak çok ciddi fayda ve avantaj sağlayacaktır. Bu fiyatların durması mümkün değil.

Fiyatların düşmesi için enflasyonun düşmesi lazım, istikrar oluşması, malzemeye erişimin kolay olması, arsa fiyatlarının düşmesi lazım. Fiyat artışları sadece malzemeye gelen zamlardan değil aynı zamanda arazi stokunun azalması ile arazi fiyatlarının fahiş noktada artması da olumsuz bir etken.

Vatandaş imkânı varsa bir an önce konut almalı. Şunu da ayrıca söylemek isterim; vatandaşın 2+1 daire ihtiyacını karşılıyorsa 3+1'e yönelmesinler. Onun daha sonra ısıtması, soğutması, temizliği ve aidatı gibi uzun müddet ödeyeceğini maliyetleri de olacak."