Hacıoğlu, artan konut satış ve kira fiyatlarıyla ilgili konuştu. Son günlerde mal sahiplerinin kendisini arayarak kira oranlarındaki yüzde 25 sabitleme kararının sona erecek olmasıyla kiracısını evden çıkarmak istediğini söylediğini belirten Hacıoğlu şunları anlattı:

“Ciddi bir artış var ve bu artışın önüne geçilemiyor. Denetleme yapılmıyor, böyle devam ederse bugünkü fiyatlar artmaya devam eder. Telefon numaramı bir şekilde bulmuş mal sahipleri 10 günden beri beni arıyorlar, artık yıldım ve bıktım.

Mal sahipleri ‘Kira sözleşmemizin bitimine 1 ay süre var ama eve tadilat yaptıracağız, kiracımızı nasıl çıkartırız?’ diye soruyor.

Konut Satışları Düşse de Arsa Satışları Yükselişte Konut Satışları Düşse de Arsa Satışları Yükselişte

Mübarek Ramazan ayı içerisindeyiz ve arkası bayram, insanlara nasıl ‘evimden çık’ denir? Tadilat yapılacakmış, bunlar işin bahanesi. Haziran ayında yüzde 25 artış sabitleme bitiyor diye bunlar gündeme geliyor.

E-DEVLET’TEN YAPILMALI

Eğer haziran ayında kira artışlarının yüzde 25 ile sabitlenme kararı sona ererse kira artışları yüzde 72 üzerinden yapılacak. 10 bin lira kirası olan bir konutta rakam 17 bin 500 lira seviyesine gelecek.

Bu duruma karşın devletin bir an evvel il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle kira üst ve alt limiti belirlemesi gerekiyor. Kira kontratları e-devlet üzerinden yapılmalı ki resmi olarak kayıt altına alınsın.

Ayrıca kontratların e-devlet üzerinden yapılacak olması, kira getirisi olanların devlete vergisini tam olarak ödemesini zorunlu kılacaktır.

Bugünlerde düzensiz, takipsiz bir ortam var, sabah erken kalkan ‘Sahibinden Kiralık’ ilanını asıyor. Bu böyle olmamalı, ilan gayrimenkul elinden geçmeli.

DEVLETE ÇAĞRI YAPTI

Hacıoğlu, konut fiyatlarındaki kontrolsüz artışın bir an önce devlet eliyle durdurulması gerektiğini belirtti.

PİYASA RASYONEL ARTMIYOR

Yahyakaptan ve Yeşilova Mahalleleri çevresinde 1+1 evler var. O bölgede bu evleri 3 yıl önce 280 bin liradan alabiliyordun ve kiraları da 1,500 lira civarındaydı. Bu yapılar rezidans yapılar gibi ve kira bedeli şu an 10 bin lira seviyesinde. Rezidansların satılık fiyatı ise 1 milyon 500 bin lira civarında.

Yani 3 yıl önceki satın alma fiyatı ve kira bedeli insanları mutlu ediyordu ama bugün 1 milyon 500 bin lira satın alma ücreti verilen bir yerde 2 bin lira kira mutlu etmez.

Piyasa rasyonel artmıyor, inşaat ve emlak firmaları üzerinden gidiliyor ama bu firmalar ne yapsın? 6 ay önce 100 bin liraya satılan bir yerin yerine aynısını yapmaya kalksa maliyet kurtarmıyor.

10 BİN TL EV KİRASI HAYAL

Bu işin seçim öncesi ya da sonrası yok. Piyasa bundan dolayı artıyor değil. Burada seçim neyi, nasıl etkilesin? Piyasada kontrol dışı sürekli bir artış var, asgari ücretin 8 bin 506 lira olduğu bir ülkede 8 bin, 10 bin TL ev kirası hayal oldu.

Bugün bir ev bulduk diyelim kirası da 5 bin lira, bu evi tuttuk ama 2 ay kira ödedikten sonra üçüncü ayda kira ödeyemiyorum. Bu durumları kısa süre zarfında yaşamaya başlayacağız. ‘Ev sahibi kiracısını dövdü’ haberleri görebiliriz. Artık konu üzerine diyebilecek çok da söz kalmadı. Allah sonumuzu hayır etsin demekten başka bir söz bulamıyorum.” 

Editör: Emlak Zirvesi