Sabah Gazetesi yazarı Mevlüt Tezel konut fiyatlarını düşürecek önerilerini kaleme aldı.

Sabah Gazetesi'nden Mevlüt Tezel'in Yazısı...

Elbette önce enflasyon ve inşaat maliyetleri düşmeli. Öte yandan ev kredilerinin düşürüldüğü günün akşamında 200 - 300 bin lira zam yapan fırsatçıların, orta sınıf ve dar gelirlilerin üstüne çöktüğü bir piyasayla karşı karşıyayız.

Değerinin çok üstünde fiyata satılmak için yıllarca bekletilen, sadece İstanbul ve Ankara'da yaklaşık 1.5 milyon boş evin olduğu tahmin ediliyor. Boş tutulan evlerin vergisi de artırılmalı.

Gerekirse Berlin'deki gibi 240 bin konut kamulaştıran referandum örnek alınmalı ve kamulaştırılan konutlar ihtiyaç sahiplerine makul fiyatlarla kiralanmalı.

Pahalı semtlerde dört, beş ve daha fazla evi olanlardan da yüksek vergi alınmalı.

TOKİ ve belediye projelerinden ucuza konut alanlara 6 - 7 yıl o mülkü satmama, hatta kiraya vermeme şartı koşulmalı.

Konut al-sat yapanları önleyecek yasa çıkarılmalı.

Ev Sahipleri ve Kiracılar Mahkeme Değil Uzlaşma Yolunu Seçmeli! Ev Sahipleri ve Kiracılar Mahkeme Değil Uzlaşma Yolunu Seçmeli!

Yabancılara ev satışına kota getirilmeli.

İmar oranları artırılmalı, yatay mimariye uygun yeni imar alanları açılmalı. Belediyelerdeki imar rantının önüne geçilmeli! Belediyelerin konut yapılan her arsadan aldığı pay düşürülmeli!

Büyükşehirlere göç engellenmeli. Anadolu'da ucuza, kaliteli konutlar yapılmalı.

AK Parti'nin en başarılı olduğu alanlardan biri de dar ve orta gelirliyi ev sahibi yapmasıydı. TOKİ sayesinde milyonlarca insan konut sahibi oldu.

Akılcı projeler ve yasalarla artan ev fiyatları dizginlenebilir! Konut rantının önüne geçilmeli. Barınmak en temel ihtiyaç.