Ev almak isteyenler bankaların kapılarını aşındırıyor. Bankalar ise vatandaşa kapıyı bir bir kapatıyor. Bu durum konut sektörünü derinden etkilerken ne satıcılar ne alıcılar memnun oluyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının gerçekleşmesiyle birlikte bankacılık sektöründe faizlerde hareketlilik yaşanması öngörülüyor.

Konut Kredisiyle Ev İmkânsız! Konut Kredisiyle Ev İmkânsız!

Birçok kredi türünde faiz oranları arttırılırken taşıt kredisi yüzde 1.67’den 2.45’e yükseldi. Özel bankalar konut kredilerini aylık yüzde 2,5’dan 4,10’a kadar yükseltti.

Hal böyle olunca konut almak için kredi çekmek isteyen vatandaşlar hüsrana uğruyor. Konut kredi kullanımının azalması, kredi kısıtlaması sebepleriyle aradıklarını bulamayan müteahhitler, maliyetleri fiyatlara yansıtamıyor.

Piyasa uzmanları ise konut kredisinde faizin yüzde 1’in altına düşmesi durumunda, konut fiyatlarına yüzde 100 zam geleceğini belirtiyor.

Konut sektör temsilcilerinden Abdulkadir Akkuş, “Asgari ücret bu yıl içinde iki kez artırıldı. Ayrıca deprem nedeniyle işçiler deprem bölgesine gidince yevmiyeler daha da yükseldi. Bir inşaat işçisinin günlük ücreti 500 - 600 lira olurken, bir ustanın günlük ücreti 1.000 lira ile 1.100 liraya çıktı.

Ayrıca dövizdeki artışa bağlı olarak başta demir ve çimento olmak üzere pek çok inşaat malzemesine zam geldi. 1 metrekare inşaatın maliyeti arsa hariç 650 dolar olurken, arsayı dahil ettiğimizde bu rakam 1.300 dolara çıktı” dedi.

Ancak şu anda bu artışlarını fiyatlara pek yansımadıklarını da söyleyen Akkuş, “Halihazırda konutlarda kredi faizleri yüzde 2.5 ile 3 arasında ve verilen kredi miktarları sınırlı. Ancak konut kredi faizleri yüzde 1’in altına indiğinde biz de fiyatlarımızı yüzde 100 oranında artırabiliriz” diye konuştu.

Editör: Emlak Zirvesi