BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptığı yazılı açıklamada, gayrimenkul sektöründe olağandışı fiyat artışlarına yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldığını belirtti.

Nebati, “Gayrimenkul sektöründeki olağandışı fiyat artışlarını yakından takip ediyoruz, konuyu mercek altına aldık. Gereken neyse yapıyoruz, yapacağız" dedi.

Nebati, fiyat artışına neden olan etkenlerin tek tek incelendiğini, mali, finansal, tapu ve emlak ilan site verilerinin mercek altında olduğunu kaydetti.

Konutta Arz Sıkıntısı Var Konutta Arz Sıkıntısı Var

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan konuyla ilgili çalışmalara yönelik yaptığı açıklamada ise suni fiyat artışlarıyla arz talep dengesini bozan ve enflasyona sebebiyet vererek piyasayı olumsuz etkileyen kişi ve firmaların tespit edildiği aktarıldı.

Enflasyonun oluşmasına yol açan ve vergi yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişiler hakkında işlem başlatılması için kurumlara bilgi gönderildiği belirtildi.

Kurum: Konut fiyatları hızlı bir şekilde düşecek

Benzer bir açıklama Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’dan bir önceki gün gelmişti.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı konut projesinin duyurulmasıyla konut fiyatlarının düşmeye başladığını belirtti.

Kurum, “Konut ve kira fiyatları daha da hızlı bir şekilde düşecek" açıklamasında bulundu. 

Türkiye’nin dört bir yanında yükselen konut fiyatları çok sayıda kişiyi zorlamakta.