Yüksek enflasyonun olduğu ortamda konut fiyatlarının eskisi kadar yükselmediğine dikkat çeken Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, bunun nedenleriyle ilgili olarak dikkat çekici tespitlerde bulundu.

Oda Başkanı Akçam, “Konut fiyatlarında yaşanan aksiyonlu artışların bir anda yavaşlamasının birçok sebebi var. En belirgini enflasyonun sert çıkışlardan ziyade daha sakin olması. İkinci ve önemli sebep ise, satış sayılarının düşme eğiliminde olmasıdır.” dedi.

SON BİR İKİ AYDA HAREKETLİLİK BİTTİ

Konuta rağbetin son bir iki aydır eski hareketliliğini yitirdiğini ifade eden Akçam, “Genellikle yılsonuna doğru satışlar artar. O nedenle 2022 Aralık ayında bir sıçrama söz konusu olsa da sonraki aylarda satış sayılarında düşüş görülmektedir. Bu durum fiyatlarda düşüşe işaret olmasa da yükselişi frenliyor.

Emlak Sektöründe Dengeler Bozuldu Emlak Sektöründe Dengeler Bozuldu

Normal şartlarda enflasyon yükselirken konuta karşı talep düşer, fiyatların da talep düşüklüğü nedeniyle enflasyon kadar hızlı yükselmemesinde, normal koşullar geçerli değil.

Faiz, enflasyonun 30 puan altında olunca insanlar birikimlerini koruyabilmek için banka mevduatı ya da tahvile yatırmak yerine konuta yöneliyor. Bu da, konuta talebi artırdığı gibi, konut fiyatlarını da artırıyor." açıklamasını yaptı.

MEVDUAT FAİZLERİNDEKİ ARTIŞIN ETKİSİ

Mevduat faizlerinde yaşanan artışa işaret eden Akçam, şöyle devam etti: "Mevduat faizinde yaşanan yükseliş süreci de konuta talebi azalttı ve fiyatlar da eskisi kadar artmaz oldu. Örneğin konut fiyatları 2022 yılının Ocak ayında yüzde 153 artmışken bu yılın Ocak ayında artış yüzde 59 oranında gerçekleşti.

Geçtiğimiz birkaç ayda bankalar, mevduat müşterilerini kaybetmemek için yavaş yavaş faizleri artırmaya başladılar. Bu yaklaşım değişikliği konut satışlarının düşmeye başlamasında önemli bir etki yarattı.

Mart sonu itibarıyla kur korumalı mevduatta faiz tavanı kaldırılınca mevduat faizlerinde ve tahvil faizlerinde de yükselme biraz daha hızlandı.

Önümüzdeki aylarda faizlerin enflasyona yaklaşmaya devam ettiği her adımda hem konut satışlarındaki düşüşü hem de fiyat artışlarındaki gerilemeyi çok daha açık biçimde göreceğiz. Seçim sonrası da bu seyir devam edecek ve sıkışık olan piyasa ve ortam daha rahat olacak kanısındayım.”

Akçam, konutta ateşin sönmesi yönünde katkı sağlayan önemli unsurlar arasında yer alan maliyet artışlarının da her daim dizginlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Editör: Emlak Zirvesi