Onedio'da yer alan habere göre, TCMB'nin faiz indirimleri sonrasında inşaat piyasasının da canlanması için bankalarda da kredilerin faizlerinin düşmesi bekleniyor.

TCMB'nin faiz indirimleri sonrasında inşaat piyasasının da canlanması için bankalarda da kredilerin faizlerinin düşmesi bekleniyor.

2023'te konut kredisi kampanyasının hazırlığı olduğu konuşuluyor. Gazeteci Barış Soydan, bir paylaşımında bu durumu 'kredi faizleri yüzde 1'in altına inecek ve fiyatlar çıldıracak' olarak iletirken, eski bankacı Prof. Dr. Şenol Babuşçu da Türkiye Varlık Fonu'nun kamu bankalarında 20'şer milyar liralık sermaye artırımına işaret ederken amaç 'Kredi bolluğu yaratmak' dedi.

Gelelim bu paketin detaylarına! Konut kredisi faizlerinin yüzde 0,69 ila 0,99 aralığına çekilmesi bekleniyor. Bu durumda 10 yıl vadede 1 milyon liralık kredi için aylık ödemeler de şöyle oluyor:

Yüzde 0,69 için 12 bin 281 lira, 

Yüzde 0,79 için 12 bin 929 lira,

Yüzde 0,89 için 13 bin 594 lira,

Yüzde 0,99 için de 14 bin 278 lira olacak.

Antalya’da Kiracı Olmak Bile Lüks Oldu! Antalya’da Kiracı Olmak Bile Lüks Oldu!

Halihazırda konut kredisi faiz oranlarının yüzde 2'nin üzerinde olduğu görülürken, kamu bankalarında ise bu oranın 1,20 - 1,29 olduğu görülüyor.

Konut kredisi faizlerinde yapılan her kampanyada konut fiyatlarının da arttığı biliniyor. Bunun için de tedbirlerin alınacağı kulis bilgiler arasında yer alıyor. 

Sahibinden Emlak Endeksine göre (Kasım 2022) İstanbul'da 1 metrekare evin 22 bin lira üzerinde olduğu görülürken, Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksine göre (Ekim 2022) bu fiyat 26 bin 600 liranın üzerinde, Türkiye ortalamasında da 16 bin 500 liranın üzerinde oluyor.

İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. ortağı Celal Erdoğdu kredi faizlerindeki düşüşün ev fiyatlarına etkisini grafiklerle yorumluyor:

Tarih tekerrürden ibarettir şeklinde önceki yıllarda yapılan faiz indirim kampanyalarına göz atan Erdoğdu, 2020 Mayıs ayındaki kredi faizlerindeki indirime dönüp bakıyor.

Pandemi sürecinde piyasaları hareketlendirmek adına konut kredisi faizlerinin düşürülmesiyle konut satışlarına bakıyor.

Kampanyanın başladığı ayı takip eden özellikle ilk 3 ayda satışların aylık ortalamaların iki katına çıktığı görülüyor.

Sahibinden'de o dönem 430 binden 547 bin çıkan satılık ev ilanı sayısındaki artış ise evlerin sahiplerinin arz etmesiyle oluşuyor.

Takip eden yaklaşık 1,5 yıllık süreçte de fiyatların yükseldiğini gösterirken, tırmanış kısmında ise enflasyon ve kur etkenlerine dikkat çekiyor.

Kredi faizleriyle konut satışları arasındaki ilişkiye de değinerek fiyatlardaki artışın olası olduğu ile sonlandırıyor.