Cumhuriyet'te yer alan habere göre pandemi, inşaat maliyetlerinin artması ve konut arzının azalmasının, kira ve konut fiyatlarının afaki yükselmesine yol açtığını belirten Mevlüt Oral, “Kiralık dairelerle ilgili Türkiye’de olduğu gibi Samsun’da da sıkıntı var. Bunun en büyük sebebi eskisi kadar üretim yapılmıyor. Maliyetler oldukça arttı.

Demir fiyatları düştü ama inşaat malzemeleri sadece demirden ibaret değil. Samsun’da önceki yıllarda konut fazlalığı vardı, şu anda ise konut eksikliği var. Daire bulma sıkıntısı çok göç almamız ve eldeki dairelerin tükenmesiyle alakalı olabilir.

Geçen yıl bu aylarda Samsun’da ortalama ev kirası 800 lira civarındaydı. Geçen yıl 800 liraya kiralan bir daire bugün 3 bin lira . Bu da kiraya çıkacak insanları zor duruma sokuyor” dedi.

KONUT KREDİSİ İLE EV ALANLARIN SAYISI ÇOK AZ”

Krediyle ev almanın çok az seviyelerde olduğunu ifade eden Başkan Mevlüt Oral, “Satılık dairelerde de durum hemen hemen aynı. Şu anda tapuda satışlar görünüyor ama bu satışların çok az bir miktarı konut kredisi kullanılarak satın alınıyor.

Vatandaşlar 1 milyon liralık bir daire için konut kredisi kullanamıyor. 7 - 8 bin lira maaşla 1 milyonluk kredi kullanan kişinin aylık ödemesi 16 bin lira oluyor.

Şu andaki konut satışlarının büyük çoğunluğu elde biriken paralarla yapılıyor. Herkes elindeki değerli ürünleri bozdurup daire almaya yöneliyor” diye konuştu.

Fiyatların düşmeyeceğini düşündüğünü de belirten Mevlüt Oral, ayrıca şunları söyledi:

Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Sürüyor Konut Fiyatlarında Reel Düşüş Sürüyor

“İnşaat malzemeleri çok pahalı. Konut fiyatlarının düşmesi için maliyetlerin düşmesi lazım. Maliyetler normal bir şekilde artsaydı geçen sene 800 lira olan kiralar bu yıl en fazla 900 lira olurdu. Ama ne yazık ki artan maliyetler yüzünden bu fiyat 3 bin liraya çıktı. Durum böyle gider ve maliyetler düşmezse kira ve konut satın alma fiyatlarının düşeceğini zannetmiyorum.”

Editör: Emlak Zirvesi