Karar'da yer alan habere göre, konut almak için krediye başvuranların sayısı gün geçtikçe artış gösterirken aynı zamanda ise kredi faizleri gibi daha birçok masraflarda günümüzde vatandaşların yarayan kanası haline geldi.

Kredi çekerken yapılan masraflar bankadan bankaya göre değişse de standart olan bir süreç söz konusudur. Kredi çekerken yapılan masraflar nelerdir? İşte detaylar...

DOSYA MASRAFI

Bankadan kredi çekilirken en çok masraf ettiğimiz konuların başında gelen ise dosya masrafıdır. Yeni çıkan yasalara göre dosya masrafı olmayan kredi seçenekleri de bankalar tarafından müşterilere sunulmaya başlandı.

Bir kredinin içerisinde dosya masrafı yoksa bu tutarın faiz üzerinden oynama yapılıp yapılmadığına emin olmak gerekir. Yüzde 1 veya 2 oranlarında olan dosya masrafı bankadan bankaya göre değişmektedir.

DASK

Kredi çeken kişilerin ödemede aksaklık yaptığında ya da ödemediğinde karşılarında haciz görebilirler. Konut kredisi çekerken bankaya alınan ev ipotek olarak gösterilmektedir. Kredi taksitlerinin ödenmediğinde ise banka parasını almak için harekete geçer.

Bu durumda ise banka üzerine kredi çekilen konuta el koyar ve aynı zamanda o evin deprem sigortası olmasını ister.

Herhangi bir deprem durumunda evin yıkılması halinde ise banka, sigorta yapan kurumdan evin bedelini tahsil etmektedir.

Kiralık Konutta Arz Sorunu Nasıl Çözülecek? Kiralık Konutta Arz Sorunu Nasıl Çözülecek?

KREDİ HAYAT SİGORTASI

Krediyi üzerine çeken kişinin vefat durumunda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına hayat sigortası gerçekleşmektedir. Yalnızca konut kredisinde değil diğer kredilerde de hayat sigortası zorunlu bir hal almıştır.

ALIM-SATIM MASRAFI

Kredi çekilirken içerisine dahil edilmeyen masraflar arasında alım satım da yer almaktadır. Vergi dairelerinde ödenen bu masraf alınan konuta göre farklılık göstermektedir. Kredi alırken yaklaşık olarak bu masrafı da giderleriniz arasına katmanızda yarar var.

KONUT VERGİSİ

Bazı kredilerin içerisine dahil edilen konut vergisi, satın alınan evin 1 yıllık vergisini içermektedir. Bankadan konut kredisi çekerken alınan evin değerine göre vergi hesaplaması yapılır ve kredi içerisinden kesilir. Bu masraf bankadan bankaya göre farklılık gösterir.

KREDİ FAİZİ

Kredi çekerken en büyük masraf ise çekilen kredinin faizidir. Konut kredisi çekerken öncelikle bankaların sunduğu faiz oranlarını incelemekte fayda var. Faiz oranları bankalara göre farklılık göstereceği gibi aynı zamanda ödenecek kredi tutarını da yakından ilgilendirir. 

Editör: Emlak Zirvesi